ΡΕΤΡΟ: Όταν ο Κόμπι ΙΣΟΠΕΔΩΣΕ τους Μπλέιζερς με 65 πόντους! (video)

Black mamba Kobe Bryant los angeles lakers jersey bite

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Ο μύθος του Κόμπι Μπράιαντ δημιουργήθηκε από πολλές φοβερές εμφανίσεις και ιστορίες. Πρόσφατα, ο Ιμάν Σάμπερτ αφηγήθηκε το τί είχε… περάσει με τον ”Black Mamba” σε ένα ματς Νικς-Λέικερς το 2012 και τί του είχε πει πριν ξεκινήσει η τέταρτη περίοδος, σε μία ατάκα που ”τρέλανε” τον τότε rookie!

Όμως, αυτά που έκανε στο γήπεδο έβαλαν τον αείμνηστο στο Πάνθεον του παγκόσμιου μπάσκετ. Και στις 16/3/07, πρόσθεσε ακόμα μία παράσταση στο βιογραφικό του. Οι Λέικερς υποδέχθηκαν τους Μπλέιζερς και μετά το υπέρ τους 116-111 στη παράταση, όλοι αποθέωναν τον Κόμπι. Ο ηγέτης των γηπεδούχων μέτρησε 65 πόντους (15/27 δίποντα, 8/12 τρίποντα, 11/12 βολές), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 50′!

Φυσικά, ο Μπράιαντ ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, όντας υπεύθυνος για το 56% των συνολικών πόντων των Λέικερς! Αυτή ήταν η δεύτερη καλύτερη εμφάνισή του στα 20 χρόνια που αγωνίστηκε στο ΝΒΑ. Σκόραρε 24 πόντους στη τέταρτη περίοδο και 9 (από τους 18 της ομάδας του) στο έξτρα πεντάλεπτο, ενώ σε διάστημα 14′ είχε 33 πόντους (11/13 σουτ, 5/5 τρίποντα)!

Αυτή ήταν και η αρχή για κάτι τρομερό: ο Κόμπι είναι μαζί με τον Ουίλτ Τσάμπερλεϊν που σε 4 σερί ματς σκόραρε 50+ πόντους, Μετά την ”65άρα”, είχε 50 απέναντι στους Τίμπεργουλβς, 60 με τους Γκρίζλις και 50 με τους Πέλικανς, στο ένα από τα έξι συνολικά ματς καριέρας με 60+ πόντους (81, 65, 62, 61, 60, 60)!