Μακάμπι: Έχασε και από την Χάποελ Τελ Αβίβ πριν τον Παναθηναϊκό

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Μετά την ήττα στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό, η Μακάμπι δεν αντέδρασε και ηττήθηκε ξανά. Αυτή τη φορά από την Χάποελ Τελ Αβίβ (89-86) για την 16η αγωνιστική του Ισραηλινού πρωταθλήματος και ταξιδεύει σε λίγες ημέρες για το Βελιγράδι, εκεί που θα αντιμετωπίσει τον φορμαρισμένο Παναθηναϊκό (25/1, 21:05) για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας που καλείται να διαχειριστεί το σημαντικό πρόβλημα του καλύτερού της παίκτη, Λορέντζο Μπράουν, ο οποίος δεν αγωνίστηκε εξαιτίας του προβλήματος που έχει στην πλάτη (αμφίβολος και για το ματς με τον Παναθηναϊκό), δεν τα κατάφερε για ακόμη μία φορά.

Η Μακάμπι αν και είχε το μομέντουμ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα (όπως και το πάνω χέρι), τα έχασε όλα στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, μετά από ένα επιμέρους 23-8 μέσα σε περίπου έξι λεπτά, χάνοντας μέσα απ’ τα χέρια της μία διαφορά 11 πόντων!

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα ήταν ο Ουέιντ Μπόλντγουϊν με 21 πόντους και 8 ασίστ, με τον Μπόνζι Κόλσον να προσθέτει 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 38-40, 57-60, 89-86