Μακάμπι: Έχασε και από την Χάποελ Τελ Αβίβ πριν τον Παναθηναϊκό

2024-01-20T22:42:00+00:00 2024-01-20T22:42:00+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

20/Jan/24 22:42

wade-baldwin-maccabi

Η Μακάμπι δεν διανύει και την καλύτερη περίοδο, καθώς μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και την σημαντική απουσία του ηγέτης της, Λορέντζο Μπράουν, έχασε και απ’ την Χάποελ Τελ Αβίβ (89-86) στο πρωτάθλημα, λίγες ημέρες πριν το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό (25/1, 21:05).

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Μετά την ήττα στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό, η Μακάμπι δεν αντέδρασε και ηττήθηκε ξανά. Αυτή τη φορά από την Χάποελ Τελ Αβίβ (89-86) για την 16η αγωνιστική του Ισραηλινού πρωταθλήματος και ταξιδεύει σε λίγες ημέρες για το Βελιγράδι, εκεί που θα αντιμετωπίσει τον φορμαρισμένο Παναθηναϊκό (25/1, 21:05) για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας που καλείται να διαχειριστεί το σημαντικό πρόβλημα του καλύτερού της παίκτη, Λορέντζο Μπράουν, ο οποίος δεν αγωνίστηκε εξαιτίας του προβλήματος που έχει στην πλάτη (αμφίβολος και για το ματς με τον Παναθηναϊκό), δεν τα κατάφερε για ακόμη μία φορά.

Η Μακάμπι αν και είχε το μομέντουμ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα (όπως και το πάνω χέρι), τα έχασε όλα στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, μετά από ένα επιμέρους 23-8 μέσα σε περίπου έξι λεπτά, χάνοντας μέσα απ’ τα χέρια της μία διαφορά 11 πόντων!

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα ήταν ο Ουέιντ Μπόλντγουϊν με 21 πόντους και 8 ασίστ, με τον Μπόνζι Κόλσον να προσθέτει 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 38-40, 57-60, 89-86