Ράντονιτς: “Σε ένα ματς Κυπέλλου η νίκη είναι που μετράει”

Αποστολή στο Ηράκλειο: Στέφανος Τάτσιος / info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον μαχητικό Κολοσσό με 87-80, για να πάρει τη πρόκριση στα ημιτελικά του Final 8.

Αντίπαλος στους ”4” του Κυπέλλου ο Ολυμπιακός (18/2, 19:15, ΕΡΤ3), που νωρίτερα δεν είχε πρόβλημα κόντρα στον Άρη (82-51).

Ο Ντέγιαν Ράντονιτς στάθηκε στα λάθη της ομάδας του και την μεγάλη διαφορά που έχασε στη τέταρτη περίοδο.

Μάλιστα, ερωτήθηκε και για τα δημοσιεύματα που θέλουν τον Τζιανμάρκο Ποτσέκο να παίρνει τη θέση του!

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Παναθηναϊκού:

”Ήταν πολύ καλό το ξεκίνημα του αγώνα για μας. Η άμυνά μας ήταν όπως πρέπει να είναι. Αποκτήσαμε ένα μεγάλο προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά δεν ήταν αρκετό για να ελέγξουμε το ματς. Στην τελευταία περίοδο δεχτήκαμε 31 πόντους στην άμυνα, κάναμε πολλά λάθη και επιτρέψαμε στον Κολοσσό να πλησιάσει. Σε ένα ματς Κυπέλλου αυτό που μετρά είναι η νίκη. Έχουμε λιγότερες από 24 ώρες πλέον για να προετοιμαστούμε για το ματς με τον Ολυμπιακό. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι”

Για τα δημοσιεύματα που θέλουν τον Τζιανμάρκο Ποτσέκο αντικαταστάτη του: ”Δεν ξέρω τίποτα για αυτό, δεν έχω κανένα σχόλιο πάνω σε αυτό. Επικεντρώνομαι στο αυριανό ματς και μόνο”

Ηλίας Παπαθεοδώρου: ”Είχαμε μία μεγάλη ευκαιρία”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Κολοσσού:

”Είχαμε μια μεγάλη ευκαιρία σήμερα. Αν παρουσιαζόμασταν με την ίδια διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο, θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε το παιχνίδι. Έπρεπε να δώσουμε το 100% και πρέπει να δίνεις τα πάντα, ειδικά όταν παίζεις απέναντι σε μια ομάδα επιπέδου Ευρωλίγκα.. Έπρεπε να αντιδράσουμε νωρίτερα. Για τρίτο σερί παιχνίδι αντιδρούμε αργά”

Στην Συνέντευξη Τύπου, πρόσθεσε:

”Είναι ξεκάθαρο πως ο τρόπος που μπήκαμε στο πρώτο δεκάλεπτο καθόρισε το αποτέλεσμα του αγώνα και την εξέλιξη του παιχνιδιού. Δεν βάλαμε το κορμί μας, δεν βάλαμε ένταση και ενέργεια απέναντι σε μια ομάδα με μεγαλύτερο και ποιοτικότερο ρόστερ. Στο δεύτερο ημίχρονο, όταν άλλαξε το μυαλό μας και αποφασίσαμε να παλέψουμε αποδείξαμε ότι χάσαμε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να πάρουμε μια μεγάλη πρόκριση. Οι παίκτες έκαναν μεγάλη προσπάθεια. Είναι πολύ αξιοπερίεργο το ρόστερ αυτό, με τόσους έμπειρους παίκτες να μην μπορούμε να διαχειριστούμε το ενεργειακό μας κομμάτι”