ΑΕΚ: Από του χάρου τα δόντια στους “4”, απέκλεισε τον υπέροχο Πανιώνιο (videos)

2023-02-16T17:07:11+00:00 2023-02-16T20:39:08+00:00.

16/Feb/23 17:07

williams-mcgriff-panionios-aek

Η ΑΕΚ, αν και ζορίστηκε αρκετά, κέρδισε τον Πανιώνιο στο έξτρα πεντάλεπτο (93-88), στον πρώτο προημιτελικό του Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας, που διεξάγεται στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Η ΑΕΚ κατάφερε να νικήσει τον Πανιώνιο 93-88, στην παράταση, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία για το Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας, το οποίο διεξάγεται στο Ηράκλειο.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να δικαιολογήσει τον τίτλο του φαβορί, κόντρα σε μια ομάδα που είναι δυο κατηγορίες κάτω από αυτή.

Τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμα περισσότερο με τον τραυματισμό τους Ακίλ Μίτσελ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημίχρονου, στερώντας του την συμμετοχή στο υπόλοιπο του αγώνα.

Ο Πανιώνιος πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση, με ηγέτη τον Δημήτρη Βεργίνη (29π.) και άξιους συμπαραστάτες του Σαχπατζίδη (17π.) και Μάντζαρη(17π.), ωστόσο λύγισε στο έξτρα πεντάλεπτο.

”Κυανέρυθροι” έσο έτοιμοι

Ο Πανιώνιος έκανε καλό ξεκίνημα στο ματς, έχοντας προβάδισμα ενός καλαθιού στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου (11-9). H ομάδα του Περικλή Ταυρόπουλου ανέβασε και άλλο την απόδοσή της, φτάνοντας στο +10 (28-18). Στο τέλος της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 28-21 υπέρ του Πανιωνίου.

Η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση και με ένα επιμέρους 14-6 πέρασε μπροστά (35-34), με 5 λεπτά να απομένουν για την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Ο Πανιώνιος όμως, με τον Δημήτρη Βεργίνη να έχει σημειώσει ήδη 21 πόντους, ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο +2 (46-44).

Στην επανέναρξη ο αγώνας εξακολουθούσε να είναι ντέρμπι, με την ”Ένωση” να έχει πάρει εκ νέου κεφάλι στο σκορ στα μισά του δεκαλέπτου (56-53). Ο Πανιώνιος δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια, γυρνώντας για ακόμη μια φορά το ματς, ολοκληρώνοντας την τρίτη περίοδο στο +4 (71-67).

Στην τελική ευθεία οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ο Πανιώνιος χάρις στο γκολ-φάουλ του Μάντζαρη με 25” για την λήξη, έστειλε τον προημιτελικό στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση η ΑΕΚ βρήκε τις λύσεις με τον Στρέλνιεκς, καταφέρνοντας να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά, νικώντας με σκορ 93-88.

Που κρίθηκε: Στην καλή άμυνα της ΑΕΚ στην παράταση, η οποία επέτρεψε μόλις 4 πόντους στον Πανιώνιο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιάνις Στρέλνιεκς βγήκε μπροστά στα δύσκολα και με 15 πόντους βοήθησε την ΑΕΚ να αποφύγει έναν ιστορικό αποκλεισμό.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 46-44, 71-67, 84-84 (κ.δ.), 88-93 (π.)

Πανιώνιος (Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος 1, Παπαδιονυσίου Γ. 3(1), Παπαδιονυσίου Σ. 11, Αντωνάκης 8, Σαχπατζίδης 17(1), Μάντζατρης 17(1), Σταθόπουλος , Χάλαρης 2, Βεργίνης 29(4)

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζιερ 3, Πετρόπουλος , Ξανθόπουλος 6, Φλιώνης 7(1), ΜακΓκρίφ 15(1), Γιάνκοβιτς 9(1), Μάιλς 3(1), Γόντικας 4, Παπαδάκης 10(3), Ουίλιαμς 9(1), Μίτσελ 12(1), Στρέλνιεκς 15(3).