Περιστέρι: “Έπνιξε” τον ΠΑΟΚ και έκλεισε θέση στα ημιτελικά του Κυπέλλου (videos)

2023-02-16T20:16:16+00:00 2023-02-17T02:07:08+00:00.

16/Feb/23 20:16

Το Περιστέρι παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με πρωταγωνιστές τους Ντένμον και Μωραΐτη κέρδισε με 77-64 τον ΠΑΟΚ στο Ηράκλειο Κρήτης και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας. Επόμενος αντίπαλος στα ημιτελικά η ΑΕΚ (18/2, 15:45).

Αποστολή στο Ηράκλειο: Στέφανος Τάτσιος/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά του δεύτερου προημιτελικού του Final 8 κόντρα στον ΠΑΟΚ έλεγξε απόλυτα το ματς μέσα από την άμυνα της και προκρίθηκε δίκαια με 77-64στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας και πάλι μετά το 2020!

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον το Περιστέρι θα αντιμετωπίσει στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου (18/2, 15:45) την ΑΕΚ, η οποία απέκλεισε στην παράταση τον Πανιώνιο.

Αυτή είναι η μόλις τρίτη παρουσία της ομάδας των Δυτικών Προαστίων στους “4” του θεσμού μετά το 2004 και το 2020 και θα διεκδικήσει την παρθενική του πρόκριση στον τελικό, ενώ φέτος μετράει 3/3 σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο με τον ΠΑΟΚ.

Δυνατό ξεκίνημα για ΠΑΟΚ, ισορρόπησε άμεσα το Περιστέρι

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΠΑΟΚ και με πόντους από Ράιλι (3/3 τρίποντα) και Ρένφρο προηγήθηκε με 13-4 (στο 7′) επιβάλλοντας το ρυθμό του.

Η πρώτη περίοδος έληξε με τον Μωραΐτη να σημειώνει 9 πόντους και ένα buzzer beater σουτ και με επιμέρους σκορ 13-2 να δίνει το προβάδισμα στο Περιστέρι με 17-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη έπαιζαν εξαιρετική άμυνα (4 κλεψίματα), ο ΠΑΟΚ σκόραρε μόλις δύο πόντους σε σχεδόν έξι λεπτά και το σκορ έγινε 26-18 (στο 16′).

Ο Ντένμον με σερί πόντους έβαλε την ομάδα του μπροστά για πρώτη φορά με +10 (32-22 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το Περιστέρι μπροστά με 38-29.

Το “καθάρισε” με άμυνα και Ντένμον το Περιστέρι

Το δεύτερο ημίχρονο του προημιτελικού ξεκίνησε με τον Ντένμον να φτάνει τους 17 πόντους και τη διαφορά πρώτη φορά να φτάνει τους 13 πόντους (44-31 στο 23′).

Ντένμον συνέχισε το προσωπικό του show και διατηρούσε μία διαφορά ασφαλείας (48-38 στο 28′) για το Περιστέρι και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 53-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κόουλμαν με ένα ακόμα τρίποντο (8/19) για το Περιστέρι διαμόρφωσε το σκορ σε 60-47 στο 32ο λεπτό και το έχρισε φαβορί για τη νίκη.

Με μακρινά σουτ του Μαργαρίτη ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 62-54 (στο 35′), όμως ο Μπιλάν με προσωπικά καλάθια διαμόρφωσε το σκορ σε 70-55 στο 38ο λεπτό και στο φινάλε το Περιστέρι πανηγύρισε τη μεγάλη πρόκριση με 77-64

Που κρίθηκε: Στην εξαιρετική άμυνα του Περιστερίου, η οποία κράτησε τον ΠΑΟΚ στους 64 πόντους με 12/30 δίποντα, 10/30 τρίποντα και 16 λάθη (17 ασίστ).

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντένμον με 23 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ και ο Μωραΐτης με 16 πόντους, 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα έκαναν τη διαφορά για το Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 38-29, 53-43, 77-64

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπιλάν 8, Φρανσίσκο 9, Κόουλμαν 4, Μωραΐτης 16, Ραντάνοφ 4, Πουλιανίτης, ντένμον 23, Κασελάκης 4, Περσίδης, Χουγκάζ, Χάμερ 7, Ζούγρης 2.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 2, Ράιλι 19, Τσιακμάς, Χαντς 7, Μαργαρίτης 8, Πόλεϊ 5, Σλαφτσάκης, Σάιμπερτ 3, Κακλαμανάκης, Καμπερίδης 3, Σαλούστρος 4, Ρένφρο 13.