Περιστέρι: Δεύτερη επιβλητική νίκη (91-69) στη Σαρδηνία επί της Σάσαρι!

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Το πόδι πατούσε και άφηνε το «γκάζι» οποιαδήποτε στιγμή το ήθελαν ο κόουτς Βασίλης Σπανούλης και οι παίκτες του. Το Περιστέρι ήταν και πάλι εντυπωσιακό το βράδυ της Κυριακής (24/9) στη Σαρδηνία και νίκησε και στο δεύτερο φιλικό του στην Ιταλία τη Σάσαρι.

Η ελληνική ομάδα ξεπέρασε άμεσα το νωθρό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο βρέθηκε πίσω με 15-11 και σκοράροντας 31 πόντους στη δεύτερη περίοδο, έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 42-41. Η συνέχεια ήταν για δέκα λεπτά «κλειστή», με το Περιστέρι να έχει διαφορά τριών πόντων (59-56) στο 30΄.

Το τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο, άνηκε αποκλειστικά στους φιλοξενούμενους. Με τον Κένι Ουίλιαμς να ολοκληρώνει τον αγώνα με 25 πόντους και 5/8 τρίποντα, το Περιστέρι σημείωσε ένα απίστευτο επιμέρους σκορ 32-13 και, μετά την πρώτη νίκη με 75-52 σχεδόν 48 ώρες νωρίτερα, κατόρθωσε να επικρατήσει με το επιβλητικό 91-69!

Ντινάμο Σάσαρι (Μπούκι): Καπελέτι 8 (1/3τριπ.), Κάρτα, Πιζάνο 9, Τρέιερ 13 (2/7τριπ.), Κρούσλιν 10 (1), Βαν Έικ 5 (1/2τριπ.), Ουίτακερ 9 (1), Πιρέντα, Γκαντσίνι 1, Τζεντίλε 2, Γκόμπαλντ 12.

Περιστέρι (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 3 (1), Ράγκλαντ 6 (1/3τριπ., 8ασ.), Ντάνγκουμπιτς 4, Ξανθόπουλος, Χάντς 13 (1), Πουλιανίτης 10 (2/3τριπ.), Κασελάκης 4, Ρένφρο 4, Γουίλιαμς 25 (5/8τριπ.), Τόμπσον 9, Χουγκάζ 13 (3/5τριπ.), Ζούγρης.