Περιστέρι: Δεύτερη επιβλητική νίκη (91-69) στη Σαρδηνία επί της Σάσαρι!

2023-09-24T23:31:21+00:00 2023-09-24T23:31:21+00:00.

gadamopoulos

24/Sep/23 23:31

Sassari-Peristeri-2

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πέτυχε 31π. στη δεύτερη περίοδο και άλλους 32 στην τέταρτη, διαλύοντας για δεύτερη φορά σε τρεις μέρες τη Σάσαρι, με σπουδαία απόδοση από τον Κένι Ουίλιαμς (25π.).

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Το πόδι πατούσε και άφηνε το «γκάζι» οποιαδήποτε στιγμή το ήθελαν ο κόουτς Βασίλης Σπανούλης και οι παίκτες του. Το Περιστέρι ήταν και πάλι εντυπωσιακό το βράδυ της Κυριακής (24/9) στη Σαρδηνία και νίκησε και στο δεύτερο φιλικό του στην Ιταλία τη Σάσαρι.

Η ελληνική ομάδα ξεπέρασε άμεσα το νωθρό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο βρέθηκε πίσω με 15-11 και σκοράροντας 31 πόντους στη δεύτερη περίοδο, έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 42-41. Η συνέχεια ήταν για δέκα λεπτά «κλειστή», με το Περιστέρι να έχει διαφορά τριών πόντων (59-56) στο 30΄.

Το τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο, άνηκε αποκλειστικά στους φιλοξενούμενους. Με τον Κένι Ουίλιαμς να ολοκληρώνει τον αγώνα με 25 πόντους και 5/8 τρίποντα, το Περιστέρι σημείωσε ένα απίστευτο επιμέρους σκορ 32-13 και, μετά την πρώτη νίκη με 75-52 σχεδόν 48 ώρες νωρίτερα, κατόρθωσε να επικρατήσει με το επιβλητικό 91-69!

Ντινάμο Σάσαρι (Μπούκι): Καπελέτι 8 (1/3τριπ.), Κάρτα, Πιζάνο 9, Τρέιερ 13 (2/7τριπ.), Κρούσλιν 10 (1), Βαν Έικ 5 (1/2τριπ.), Ουίτακερ 9 (1), Πιρέντα, Γκαντσίνι 1, Τζεντίλε 2, Γκόμπαλντ 12.

Περιστέρι (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 3 (1), Ράγκλαντ 6 (1/3τριπ., 8ασ.), Ντάνγκουμπιτς 4, Ξανθόπουλος, Χάντς 13 (1), Πουλιανίτης 10 (2/3τριπ.), Κασελάκης 4, Ρένφρο 4, Γουίλιαμς 25 (5/8τριπ.), Τόμπσον 9, Χουγκάζ 13 (3/5τριπ.), Ζούγρης.