Περιστέρι: Φιλικός θρίαμβος με +23 επί της Σάσαρι στη Σαρδηνία!

2023-09-22T23:27:35+00:00 2023-09-22T23:28:51+00:00.

gadamopoulos

22/Sep/23 23:27

renfro-peristeri-aek

Με εντυπωσιακό τρόπο άρχισε η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη τη δυάδα αγώνων προετοιμασίας με τη Σάσαρι στην Ιταλία, επικρατώντας των γηπεδούχων με 75-52, το βράδυ της Παρασκευής (22/9). Νέα συνάντηση των δύο ομάδων την Κυριακή.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Με άμυνα που… «δάγκωνε» καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, το Περιστέρι νίκησε την Παρασκευή (22/9) τη Σάσαρι στη Σαρδηνία με 75-52, αρχίζοντας εντυπωσιακά τα φιλικά στην Ιταλία!

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη πήραν προβάδισμα από την αρχή, χάρη στο εντυπωσιακό 25-12 του πρώτου δεκαλέπτου και παρά την προσωρινή αντίδραση των γηπεδούχων, οι οποίοι μείωσαν στο 38-35 του ημιχρόνου, πήραν τη νίκη με εμφατικό τρόπο.

Το Περιστέρι δέχθηκε μόνο 10π. στο τρίτο δεκάλεπτο και μόλις 7π. στο τέταρτο, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στην ιταλική ομάδα. Οι δύο αντίπαλοι θα συναντηθούν και πάλι στο ίδιο γήπεδο, την Κυριακή (24/9) στις 21:00.

Το καταπληκτικό επιμέρους 20-7 της τέταρτης περιόδου είχε και την επιθετική «υπογραφή» των Ράγκλαντ, Χαντς και Κασελάκη, που σκόραραν 12, 11 και 11 πόντους αντίστοιχα. Για τη Σάσαρι κορυφαίος ήταν ο Γκόμπαλντ, με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 35-38, 45-55, 52-75.

Σάσαρι (Μπουλέρι): Καπελέτι 2, Κάρτα, Πεζάνο, Τρέιερ 5, Κρούσλιν 5 (1), Βαν Έικ 7(1), Ουιτάκερ 7, Ρασπίνο 3 (1), Τζεντίλε 5, Γκόμπαλντ 18.

Περιστέρι (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 8 (1/3τριπ.), Ράγκλαντ 12 (2/2τριπ.), Ντάνγκουμπιτς, Ξανθόπουλος, Χάντς 11, Πουλιανίτης 7 (1/5τριπ.), Κασελάκης 11 (1/4τριπ.), Ρένφρο 6, Ουίλιαμς 10, Τόμπσον 4, Χουγκάζ 6, Ζούγρης.