Αρμάνι Μιλάνο: Κόλλησε στην τέταρτη περίοδο στο Σκαφάτι, αλλά χωρίς κόστος (video)

Η Αρμάνι Μιλάνο δεν εντυπωσίασε ούτε αυτή τη φορά (78-77 επί της Μπρέσια στην πρεμιέρα), ωστόσο, έκανε το 2/2.

Ο Μπράντον Ντέιβις (16π. με 7/15δίπ., 2/2β., 3ρ., 2κλ., 1κοψ., 3λ. σε 21′) κι ο Νίκο Μέλι (13π. με 2/3δίπ., 2/2τρίπ., 3/3β., 5ρ., 2ασ., 1κλ. σε 21′) ηγήθηκαν επιθετικά της ομάδας του Έτορε Μεσίνα, που, πάντως, αντιμετώπισε πρόβλημα στην τέταρτη περίοδο (14-6 επιμέρους σκορ).

Η συνέχεια για την Αρμάνι είναι στο Μιλάνο (14/10, 21:30/NOVASPORTS 5) με την Άλμπα Βερολίνου (μαζί στο 1-0) για τη δεύτερη αγωνιστική στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 25-33, 40-55, 52-69, 66-75
Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 16, Πάνγκος 9 (1), Τονούτ 5, Μέλι 13 (2), Μπάρον 8 (2), Ρίτσι 2, Μπιλίγα 5, Χολ 5, Σιλντς 5, Αλβίτι 2, Φόιγκτμαν 5 (1)

Βίρτους: Δυσκολεύτηκε, αλλά έκανε το 2/2

Η Βίρτους Μπολόνια πήρε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στο ιταλικό πρωτάθλημα, καθώς η ομάδα του Σέργιο Σκαριόλο επικράτησε 85-80 της Τριέστε, εντός έδρας.

Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν, όμως στο τέλος βρήκαν τον τρόπο να κάμψουν την αντίσταση της μαχητικής Τριέστε και να πάρουν τη πολυπόθητη νίκη.

Ο Νίκο Μάνιον ήταν ο κορυφαίος των νικητών, καθώς σκόραρε 18 πόντους, ενώ ο Μπελινέλι συμπλήρωσε 13 και ο Χάκετ 8, με 6 ασίστ.

Για τους φιλοξενούμενους, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μπάρτλεϊ (22π.), Ντέιβις (22π.) και Γκέινς (20π.).

Με αυτή τη νίκη, η Βίρτους έπιασε τις Πέζαρο, Τορτόνα και Αρμάνι Μιλάνο στο 2-0, παίρνοντας παράλληλα ψυχολογία πριν την  εντός έδρας (13/10, 21:30) αναμέτρηση με την Μπάγερν Μονάχου, για τη 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 47-39, 63-61, 85-80

Ήττα για τη Νάπολι του Αγραβάνη

Η Νάπολη του Δημήτρη Αγραβάνη δεν τα κατάφερε απέναντι στην Μπρίντιζι, γνωρίζοντας την ήττα με 77-70.

Ο διεθνής φόργουορντ αγωνίστηκε για 19′, σημειώνοντας 6 πόντους με 2/5 σουτ εντός παιδιάς.