ΑΕΚ: Περίπατος με Καρδίτσα στην πρεμιέρα της Basket League (videos)

2022-10-09T20:12:18+00:00 2022-10-09T22:38:53+00:00.

09/Oct/22 20:12

Η ΑΕΚ είχε ένα άνετο βράδυ απέναντι στην Καρδίτσα, επικρατώντας με 79-63 για την πρώτη αγωνιστική της φετινής Basket League.

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν το παιχνίδι της ΑΕΚ απέναντι στην Καρδίτσα, με την Ένωση να επιβάλλεται 79-63 των νεοφώτιστων και να ξεκινά ιδανικά στο πρωτάθλημα της νέας σεζόν.

Από το πρώτο δεκάλεπτο και μετά η ΑΕΚ ήταν το απόλυτο αφεντικό, με την Καρδίτσα να παλεύει, αλλά να μην καταφέρνει να απειλήσει σε κανένα σημείο του αγώνα.

Ο Φρέιζιερ με 14 πόντους ήταν ο κορυφαίος, ενώ 13 πρόσθεσε ο Μίτσελ. Ο Στρέλνιεκς είχε 11, 9 εκ των οποίων στο σημείο που η ΑΕΚ γκάζωσε και τελείωσε την υπόθεση νίκη.

Ο Μπέιτμον και ο Μποχάιμ είχαν από 16 για την Καρδίτσα.

Η Εξέλιξη:

Η Καρδίτσα μπήκε δυναμικά και έκανε το σκορ 5-9 στο 4’, όμως η συνέχεια ήταν κιτρινόμαυρη! Η ΑΕΚ πάτησε γκάζι και έτρεξε ένα σερί 16-0, κάνοντας το σκορ 21-9 (23-11, 10’).

Τα άσχημα πάντως δεν έλειψαν, καθώς ο Γιάννης Αθηναίου της Καρδίτσας τραυματίστηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και αποχώρησε, με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για τράβηγμα στον προσαγωγό.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη, εκμεταλλευόμενη και το σοκ των φιλοξενούμενων, ξέφυγε ακόμα περισσότερα, καθώς έχοντας… σπασμένα  τα φρένα, δεν άφησε περιθώριο στην Καρδίτσα να αντιδράσει. Το ημίχρονο έκλεισε στο 49-27, ενώ το δεύτερο μισό του αγώνα ήταν μια τυπική διαδικασία, με την ΑΕΚ να συνεχίζει να είναι το απόλυτο αφεντικό.

Τελικό σκορ 79-63 και νίκη για την ΑΕΚ στην πρεμιέρα.

Πού κρίθηκε:

Το 16-0 από το 4′ μέχρι το 9′ ήταν το σημείο κλειδί, καθώς μετά από αυτό το σερί η Καρδίτσα δεν μπόρεσε ποτέ να επιστρέψει.

Παίκτης κλειδί:

Ο Στρέλνιεκς είχε 11 πόντους, 9 εκ των οποίων στο πρώτο μέρος του αγώνα, όταν η διαφορά εκτοξεύτηκε.

Δεκάλεπτα: 23-11, 49-27, 64-50, 79-63

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης, Φρέιζιερ 14 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), ΜακΓκριφ 7 (10 ριμπάουντ, 5 λάθη), Γουίλιαμς 9 (1/5 τρίποντα), Μίτσελ 13 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος 4, Φιλιππάκος 1, Περσίδης 9 (3/3 τρίποντα), Μάντσεν 8, Παπαδάκης 3 (1), Στρέλνιεκς 11 (1).

Καρδίτσα (Αγγέλου): Μπέχαϊμ 16 (2/7 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Πρίτζετ 10 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπέιτμον 16 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Χάντερ 3 (1/7 σουτ), Κώττας 6 (4 ριμπάουντ), Αθηναίου, Καλαϊτζάκης, Γκάμπροβσεκ 3, Πεφάνης.

Καντζούρης: “Να παίζουμε 40 λεπτα ανεξαρτήτως αντιπάλου”

Ο Ηλίας Καντζούρης αναφέρθηκε στη νίκη της ΑΕΚ και τόνισε πως δεν του άρεσε η εικόνα της ομάδας του στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Αναλυτικά τα όσα είπε ο κόουτς της ΑΕΚ στην ΕΡΤ:

«Ήμασταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο αλλά όχι στο δεύτερο. Πρέπει να φτιαξουμε τη νοοτροπία μας, να παίζουμε 40 λεπτα ανεξαρτήτως αντιπάλου. Προσπαθήσαμε να κρατήσουμε το αποτέλεμα, δεν μου άρεσε αυτό και πλέον βλέπουμε το ματς της Τετάρτης με τη Ρέζιο Εμίλια, το οποίο είναι εξαιρετικά σημαντικό».

Για τη βράβευση του Μπουρούση: «Η καριέρα του Γιάννη μιλάει από μόνη της. Το ελληνικό μπασκετ χρειάζεται τέτοιες ομάδες με υγεία, όπως η Καρδίτσα».

Αγγέλου: “Πήραμε ένα καλό μάθημα σήμερα”

Ο Βαγγέλης Αγγέλου από πλευρά του, χαρακτήρισε ως ένα «μάθημα» την ήττα της Καρδίτσας από την ΑΕΚ.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε στην ΕΡΤ ο προπονητής της Καρδίτσας:

«Πήραμε ένα καλό μάθημα σήμερα. Η ΑΕΚ έπαιξε πολύ δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, κάναμε 15 λάθη. Ξέρουμε ότι θα είναι δύσκολος ο δρόμος μας, θα μαθαίνουμε από κάθε παιχνίδι.

Από την 1η αγωνιστική είδαμε τι συνέβη με τις νίκες Ιωνικού και Άρη. Γίνεται μια πολύ σοβαρή προσπάθεια στην Καρδίτσα. Οποια ομάδα κι αν είσαι και δεν σεβαστείς το παιχνίδι και δε χτίσεις χαρακτήρα και ομαδικότητα τότε θα έχεις πρόβλημα».