Ρεάλ: Πάλι clutch ο Γιουλ, πάλι νίκη

2022-10-09T14:33:01+00:00 2022-10-09T14:57:37+00:00.

09/Oct/22 14:33

H Ρεάλ πέρασε δύσκολο μεσημέρι στη Μάλαγα (71-76), για το 3/3 στην ACB. Και πάλι clutch o Γιουλ.

Υπόθεση του… τελευταίου λεπτού ήταν για τη Ρεάλ το εκτός έδρας ματς κόντρα στη Μάλαγα.

Οι πρωταθλητές πήραν τη νίκη με 71-76 και παρέμειναν αήττητοι με 3-0 στο πρωτάθλημα, την ώρα που οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο 1-2.

Ο Γιουλ ήταν ο πρωταγωνιστής στο τέλος  με 4 σερί πόντους -τους μοναδικούς του στο ματς- βάζοντας και πάλι clutch καλάθι, όπως με τον Παναθηναϊκό, πριν λίγες ημέρες.

Η Ουνικάχα έμεινε στο ματς στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο οι Μαδριλένοι πήραν διψήφιες διαφορές.

Η Μάλαγα έκανε την ύστατη προσπάθεια στη τέταρτη περίοδο, μείωσε σε 69-71 στο -52”, με τον Γιουλ να βάζει μεγάλο σουτ (69-73) στο -29”.

Μετά από φάουλ του Πέρι, ο ίδιος έκανε το 71-75 στο -10”. Ο Ντίαζ αστόχησε σε τρίποντο και κάπως έτσι, τελείωσαν όλα.

Ο Μούσα είχε 15 πόντους για τους νικητές, με τον Ταβάρες να προσθέτει 14 (7 ριμπάουντ) και τον Γιαμπουσέλε 12.

Για τη Μάλαγα, προσπάθησε με 17 πόντους ο Μπριζουέλα και με 11 ο Οστετκόβσκι. Στους 2 πόντους έμεινε ο Πέρι με 0/4 σουτ και 2/3 βολές.

Για την τέταρτη αγωνιστική, η Μάλαγα φιλοξενείται από τη Χιρόνα (16/10), ενώ η Ρεάλ υποδέχεται τη Μπανταλόνα (16/10).

Μην ξεχνάμε πως η Ρεάλ έχει πρώτα το μεγάλο ντέρμπι της Ευρωλίγκας, αυτό στην έδρα της Μπαρτσελόνα (13/10, 21:30)

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 31-37, 47-56, 71-76