ΝΒΑ: Επέστρεψε ο Ουέστμπρουκ… έχασαν και πάλι οι Ουίζαρντς – Φοβερός ο Λίλαρντ (αποτελέσματα)

Οι Σπερς νίκησαν με 121-101 στο Σαν Αντόνιο, στην επιστροφή του Ράσελ Ουέστμπρουκ μετά τον τραυματισμό του, αλλά και των Ουίζαρντς που λόγω κορωνοϊού δεν “είδαν” παρκέ για δύο εβδομάδες.

Ο Ρας έπαιξε 25 λεπτά και έμεινε σε μονοψήφιο αριθμό (9π., με 3/11 σουτ) πόντων, ενώ πρόσθεσε οκτώ ριμπάουντ και έξι ασίστ. Ο πρώτος σκόρερ του ΝΒΑ, Μπράντλεϊ Μπιλ, σταμάτησε στους 31 αλλά οι Σπερς είχαν πολλές περισσότερες λύσεις με τον Πάτι Μιλς να μετράει 21 (4/8τριπ.), τον Λόνι Ουόκερ 16, τον ΛαΜάρκους Όλντριτζ 15 και τον Ντεζούντε Μάρεϊ να κάνει ένα… φτωχό τριπλ νταμπλ με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

ΣΟΟΥ ΤΟΥ ΛΙΛΑΡΝΤ

Ο Ντάμιαν Λίλαρντ έβαλε 39 πόντους με 6/10 τρίποντα και οκτώ ασίστ στο ενεργητικό του και οι Μπλέιζερς σταμάτησαν τους “ζεστούς” Νικς (3/4 στα τελευταία ματς) με 116-113. Οι Μπλέιζερς προέρχονταν από δύο σερί αναβολές λόγω covid, αλλά θυμίζουμε πως παίζουν πλέον χωρίς τον τραυματία Σι Τζέι Μακόλουμ.

“Καθάρισε” για όλους ο Λίλαρντ όμως, με τους Μπλέιζερς να παίρνουν προβάδισμα ως 25 πόντους στο πρώτο ημίχρονο πριν οι Νικς αντιδράσουν και μειώσουν ως και τους τέσσερις στην τέταρτη περίοδο. Ως εκεί όμως…

Ο Ανφέρνι Σίμονς πρόσθεσε 16 (4/6 τρίποντα) από τον πάγκο κι άλλους 12 ο Καρμέλο Άντονι επίσης ως αναπληρωματικός.

Ο ρούκι Ιμάνεουλ Κουίκλι ήταν με 31 πόντους (από τον πάγκο) ο πρώτος σκόρερ των Νικς με 5/8 τρίποντα σε μόλις 24 λεπτά συμμετοχής (!), ενώ ο σταθερά εξαιρετικός φέτος, Τζούλιους Ραντλ, σημείωσε 25 πόντους.