Μπακς: Περίπατος με (σχεδόν) τριπλό Γιάννη απέναντι στους ελλιπείς Χοκς (Video)

2021-01-25T07:13:35+00:00 2021-01-25T13:08:39+00:00.

25/Jan/21 07:13

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμεινε δύο ασίστ μακριά από το τριπλ νταμπλ και οι Μπακς νίκησαν με περίπατο τους ελλιπείς Χοκς , 129-115, στο Μιλγουόκι …

Ο Γιάννης μέτρησε 27 πόντους με 9/11 δίποντα και 9/15 βολές (0/2 τρίποντα), ενώ κατέβασε 14 ριμπάουντ και μοίρασε οκτώ τελικές πάσες σε 36 λεπτά και ηγήθηκε της νίκης των Μπακς που ήρθε μετά δύο σερί αποτυχημένα αποτελέσματα. Με ρεκόρ 10-6 κρατάνε τώρα τη δεύτερη θέση στην ανατολική περιφέρεια πίσω μόνο από τους Σίξερς.

Η νίκη ήρθε μάλλον φυσιολογική τη στιγμή που οι Χοκς κατέβηκαν στον αγώνα χωρίς τους δύο καλύτερους παίκτες τους: τον Τρέι Γιανγκ που είχε μυϊκούς σπασμούς στη μέση και τον Κλιντ Καπέλα που πονούσε στο δεξί χέρι.

Αμφότεροι μάλιστα προέρχονταν από καταπληκτικές εμφανίσεις κι οι Χοκς από σερί τριών νικών.

Η απουσία τους μάλιστα ανακοινώθηκε λίγο πριν την προθέρμανση, αλλά οι Μπακς παρότι είχαν προετοιμαστεί ειδικά για τον Γιανγκ – όπως παραδέχτηκε ο κόουτς Μπαντενχόλζερ- δεν άφησαν την ευκαιρία.

Μπήκαν δυνατά στο ματς, προηγήθηκαν με 32-15 στο πρώτο 12λεπτο και +19 στο ημίχρονο, μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους Χοκς. Ουσιαστικά δεν άλλαξε τίποτα στην εξέλιξη του αγώνα που κύλησε νορμάλ για τους Μπακς.

Η απουσία του Κλιντ Καπέλα μέσα στη ρακέτα της Ατλάντα έδωσε απόλυτο αβαντάζ στον Γιάννη και τον Μιλγουόκι, που είχαν σκορ 60-30 υπέρ τους μέσα στη ζωγραφιστό και 51-38 στα ριμπάουντ.

Ο Μπόμπι Πόρτις με 21 πόντους ακολούθησε τον Γιάννη κι ο Κρις Μίντλετον μέτρησε 19, οκτώ ριμπάουντ και επτά ασίστ.

Εν τη απουσία του Γιανγκ, ο ΝτιΆντρε Χάντερ ανέλαβε περισσότερες πρωτοβουλίες και έκανε ρεκόρ καριέρας με 33 πόντους ενώ ο Τζον Κόλινς πρόσθεσε 30 με 6/9 τρίποντα!

Ο Ντανίλο Γκαλινάρι έβαλε 17 πόντους σε 19 λεπτά για τους Χοκς που έπεσαν στο 8-8 αλλά δείχνουν καλύτεροι από την 7η θέση που κατέχουν αυτή τη στιγμή στην ανατολική περιφέρεια.