Τζέιλεν Μπράουν: Μυθικό ρεκόρ όλων των εποχών με 33 πόντους σε… 19 λεπτά! (Video)

2021-01-25T07:39:22+00:00 2021-01-25T07:39:22+00:00.

25/Jan/21 07:39

Οι Σέλτικς ισοπέδωσαν τους Καβαλίερς με 141-103, με τον Τζέιλεν Μπράουν να πετυχαίνει ένα μυθικό ρεκόρ με 33 πόντους σε μόλις 19 λεπτά συμμετοχής!

Κανείς άλλος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ και δη στην εποχή του χρονομέτρου των 24 δευτερολέπτων δεν πέτυχε κάτι ανάλογο με τον άσο των Σέλτικς να είναι ασταμάτητος με 13/20 σουτ, 4/4 βολές και 3/4 τρίποντα σε αυτά τα “σκάρτα” 20 λεπτά.

Ο Μπράουν μάλιστα χώρισε το σκοράρισμα του στα δύο. Πέτυχε τους αρχικούς 13 πόντους του στην πρώτη περίοδο όταν οδήγησε τους Σέλτικς σε ένα 38-21 και επανήλθε στην τρίτη περίοδο όταν έβαλε τους υπόλοιπους 20 σε ένα 12λεπτο όπου το σκορ ήταν 41-27!

Με το σκορ στο +22 στο ημίχρονο δεν υπήρχε… αγώνας κι οι Σέλτικς έσπασαν έτσι ένα αρνητικό σερί τριών ηττών που είχαν, την ίδια στιγμή που οι Καβαλίερς είχαν τρεις μαζεμένες νίκες. Τις δύο μάλιστα τις πέτυχαν κατά των Μπρούκλιν Νετς.

Ο Κέμπα Ουόκερ δεν πήγε πίσω, μετρώντας 21 πόντους σε 24 λεπτά, ενώ ο Ντάνιελ Τάις πρόσθεσε 17 στο ίδιο χρονικό διάστημα. Οι Σέλτικς ανέβηκαν στο 9-6 κι ακολουθούν τους Μπακς στη βαθμολογία, ενώ οι Καβαλίερς έπεσαν στο 8-8 αλλά παραμένουν στην οκτάδα.

Σε αυτό το ματς πάντως δεν… υπήρχαν στο γήπεδο. Είναι ενδεικτικό πως την ίδια στιγμή που ο Τζέιλεν Μπράουν μεγαλουργούσε, ο πρώτος σκόρερ των Καβς, Κόλιν Σέξτον (13π.) έπεσε κάτω από τους 20 πόντους για πρώτη φορά μετά 15 σερί ματς! Φέτος έχει μέσο όρο 26,8 πόντους αλλά βέβαια κι αυτός έπαιξε λίγο (16 λεπτά), οπότε λογικό ήταν να μην… προλάβει.

Ο Ντότσον, ο Τσεντί Οσμάν κι ο Τζάρετ Άλεν είχαν από 12 πόντους αλλά όλα αυτά δεν είχαν καμία σημασία μπροστά στην απίθανη επίδοση του Τζέιλεν Μπράουν που εν τη απουσία του Τζέισον Τέιτουμ, έχει αναλάβει πλήρως τον ηγετικό ρόλο στους Σέλτικς. Επιτέλους για τη Βοστόνη, αυτό συνοδεύτηκε και από μία νίκη…