Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Ανδρών: Με ποιότητα και… κότσια η πρώτη εκτός έδρας νίκη!

2023-10-16T14:49:49+00:00 2023-10-16T14:49:49+00:00.

Myrto Tsitsiou

16/Oct/23 14:49

Η Eurohoops Academy πήρε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της κόντρα στην Αναγέννηση Πετραλώνων, σε ένα ματς με… χιτσκοκικό φινάλε.

Το 2/2 έκαναν οι αθλητές του Κωνσταντίνου Μελέτη στο Πρωτάθλημα Ανδρών της Β’ ΕΣΚΑ, αφού επιβλήθηκαν της Αναγέννησης Πετραλώνων με 62-58 στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρουφ. Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι η Eurohoops Academy Λεόντειος πήρε μια δύσκολη νίκη επί ενός δυνατού αντιπάλου με την ποιότητα, το ταλέντο και το πάθος της. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο νεαρός Αλέξανδρος Βάτσιος με 16 πόντους, αλλά καθοριστικότερος όλων αποδείχθηκε ο Ανδρέας Καζιάνης. Το κατά 30% υψηλότερο ποσοστό ευστοχίας στις βολές (78% έναντι 48%), αλλά και τα 45 rebounds, όπου συνέβαλαν οι Μάριο Λούκα και Δημήτρης Κανελλόπουλος, ήταν δύο από τα πιο κρίσιμα στοιχεία στην εξέλιξη του αγώνα. Στις σταθερές απουσίες των Γιάννη Μαγγανά και Εριγκέρτ Μπέλλο προστέθηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα και αυτή του Αντώνη Πενταγιώτη, με τον νεαρό αρχηγό της ομάδας να τραυματίζεται ελαφρά, αλλά να μην μπορεί να ολοκληρώσει το παιχνίδι.

Αυτή την Πέμπτη η Eurohoops Academy Λεόντειος υποδέχεται στο Κλειστό Γυμναστήριο Λεοντείου (19/10, 19:30) τη Δόξα Βύρωνος, η οποία βρίσκεται στο 1-1, για την 3η Αγωνιστική.

Τα highlights

Η εξέλιξη

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους αθλητές της Eurohoops Academy να μπαίνουν δυναμικά στο παρκέ. Παίρνοντας ρυθμό από την άμυνα και τρέχοντας στον αιφνιδιασμό έκαναν το +6 (5-11). Παρόλα αυτά, η Αναγέννηση Πετραλώνων έκανε ένα σερί και μπροστά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Eurohoops Academy πήρε ξανά τα ηνία, αλλά οι γηπεδούχοι δεν της επέτρεψαν να «ξεμακρύνει», με το σκορ του ημιχρόνου να λήγει 32-34.

Φουριόζα μπήκε στο δεύτερο μισό η ομάδα μας, με τους Άγγελο Βασσάλα και Βύρωνα Βάτσιο να της δίνουν προβάδισμα +5 πόντων (32-37). Η εντυπωσιακή ευστοχία του Γιώργου Τσίτουρα έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους (42-41). Οι νεαροί αθλητές μας κόλλησαν προς στιγμής, δίνουν την ευκαιρία στην Αναγέννηση Πετραλώνων να κάνει ακόμη και το +8 (56-48) στην τελευταία περίοδο. Ο Κωνσταντίνος Μελέτης και οι παίκτες του, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με ηγέτη τον Ανδρέα Καζιάνη, η Eurohoops Academy μείωσε σε 58-56 και χάρη στην εξαιρετική άμυνα του Βύρωνα Βάτσιου και το τρίποντο του Αλέξανδρου Βάτσιου πέρασε μπροστά με 58-59. Με άμυνα που τσάκισε… κόκαλα και 3/4 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, η ομάδα μας έδειξε τις δυνατότητές της και πήρε το πρώτο της εκτός έδρας «ροζ» φύλλο σε μια απαιτητική έδρα.