Κολοσσός-Προμηθέας 68-73: Ντέρμπι στην Ρόδο με πατρινή πρόκριση! (videos)

2021-02-09T20:54:32+00:00 2021-02-09T22:27:26+00:00.

09/Feb/21 20:54

Ο Προμηθέας, μετά από ένα συναρπαστικό ματς πέρασε από τη Ρόδο με 73-68 και πήρε έτσι την πολυπόθητη πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος!

Κολοσσός και Προμηθέας τα έδωσαν όλα, με το παιχνίδι να είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ νοκ άουτ, όμως η ομάδα του Μάκη Γιατρά είχε περισσότερες λύσεις, βρήκε μεγάλα σουτ πάνω στη ζώνη, έβγαλε τις άμυνες και πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη με 73-68.

Πλέον ο Προμηθέας περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, ο οποίος θα είναι ο νικητής του αγώνα Ηρακλής-ΠΑΟΚ.

Η εξέλιξη:

Οι δύο ομάδες συμπορεύονταν στο πρώτο ημίχρονο (37-37, 20’), με το δεύτερο ημίχρονο να είναι ΘΡΙΛΕΡ! Αρχικά ο Προμηθέας πήρε προβάδισμα με 37-44 (23’), όμως ένα 14-0 για τον Κολοσσό έκανε το σκορ 51-44 (27’). Οι Ρόδιοι κράτησαν το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου (56-60), όμως ένα επιμέρους 1-10 έκανε το σκορ 57-60 (35’).

Χριστοδούλου και Αθηναίου έδωσαν λύσεις από μακριά και οι Γκραντ έκαναν επίσης εξαιρετική δουλειά, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Καντέρ να κρατήσει την ομάδα του στο ματς. Οι γηπεδούχοι παρόλα αυτά βρήκαν τον τρόπο να απαντήσουν και με τρεις βολές του Αρτίς μείωσαν στο τρίποντο (68-71, 39’). Ο Γκραντ έκανε το 68-72 στα 28”, ο αδερφός του με μια ακόμα βολή έκανε το σκορ 68-73, η άμυνες βγήκαν και έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τον Προμηθέα νικητή, παίρνοντας έτσι την πρόκριση στα ημιτελικά.

Δεκάλεπτα: 21-21, 37-37, 56-50, 68-73.

Πού κρίθηκε:

Το 1-10 με το οποίο ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας ήταν κομβικό για την ανατροπή και τη νίκη των Πατρινών.

Παίκτης κλειδί:

Ο Ανδρέας Χριστοδούλου είχε μεν 8 πόντους, όμως ήταν πολύτιμοι, με τα τρίποντά του στο τέλος να κάνουν την διαφορά. Εκτός του Ελληνοκύπριου, σπουδαίο ματς έκαναν οι Τζέριαντ Γκραντ (13π.), Γιάννης Αθηναιου (11π.) και Δημήτρης Αγραβάνης (10π.).

Κολοσσός (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 5 (10 ασίστ, 6 ριμπάουντ), Άρτις 16 (2 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ), Άντριτς 6, Λιάπης 2, Αρσενόπουλος 6, Καντέρ 17 (1 τρίποντο, 18 ριμπάουντ), Μπιλλής, Ζάρας 10 (2), Σπάισερ 6, Γκόινς

Γιατράς (Γιατράς): Αγμπελέσε 2, Γκραντ 9 (7 ριμπάουντ), Λούντζης 5, Έβανς 2, Δ. Αγραβάνης 10 (2), Φορντ, Χριστοδούλου 8 (2), Τζέριαν Γκραντ 13 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Αθηναίου 11 (2/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιαννόπουλος 9 (3), Μίλερ 1

Το πανόραμα των προημιτελικών:
(10/2)
17.00 Ηρακλής-ΠΑΟΚ
20.00 Λαύριο-ΑΕΚ

* Ο αγώνας ΠαναθηναϊκόςΠεριστέρι αναβλήθηκε εξαιτίας κρουσμάτων COVID 19 στην ομάδα του Παναθηναϊκού.

Τζέριαν Γκραντ: “Ήρθα για να πάρω τους δύο τίτλους με τον Προμηθέα” (video)

Γιατράς: “Κλειδί για τη νίκη ο Χριστοδούλου” (videos)