Ηρακλής – ΠΑΟΚ 61-63: Άντεξε στο ΘΡΙΛΕΡ και “πέταξε” για τα ημιτελικά! (videos)

2021-02-10T18:07:19+00:00 2021-02-10T23:09:57+00:00.

10/Feb/21 18:07

Ο ΠΑΟΚ, μετά από μια ΜΑΤΣΑΡΑ για σκληρά νεύρα, πήρε τη νίκη απέναντι στον Ηρακλή με 63-61 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Προμηθέα.

Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι, όπου το πάθος και οι επαφές κυριάρχησαν, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη απέναντι στον Ηρακλή εκτός έδρας με 63-61 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπάλλου Ελλάδος.

Ο Ηρακλής, ο οποίος επέστρεψε από το -10 στο 35′, είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στην εκπνοή, όμως ο Σαγκς δεν βρήκε στόχο στο τρίποντο που θα έδινε την μεγάλη πρόκριση στην ομάδα του, με τον Δικέφαλο να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη.

Ο Λοβ με 21 πόντους έκανε την διαφορά για τους νικητές, ενώ από την άλλη ο Χάνλαν είχε 17, αλλά στο τέλος έμεινε εκτός, έχοντας αποβληθεί με 5 φάουλ.

Η εξέλιξη:

Ο Ηρακλής μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και πήρε το προβάδισμα, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 20-14. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και στη συνέχεια, χωρίς όμως να βλέπουμε καλό μπάσκετ στο παρκέ. Ο Γηραιός έφτασε στο +12 (30-18, 16’), όμως έμεινε χωρίς σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με το σκορ να γίνεται 30-26.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στο +9 (37-28, 25′), όμως με μπροστάρη τον Ζερμέιν Λοβ, ο ΠΑΟΚ μείωσε, ενώ μετά από ένα μεγάλο τρίποντο του Καμπερίδη, ο Δικέφαλος πέρασε μπροστά με 43-42 στο τέλος της περιόδου. Η ομάδα του Λυκογιάννη ανέβασε στο +10 τη διαφορά για πρώτη φορά στο ματς (42-52 35′), όμως στα τελευταία λεπτά αυτή η διαφορά που είχε χτίσει είδε να εξανεμίζεται. Το σκορ ήταν 61-63 στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Σαγκς αστόχησε στο φινάλε και έτσι ο Δικέφαλος προκρίθηκε στον ημιτελικό όπου εκεί θα βρει τον Προμηθέα.

Δεκάλεπτα: 20-14, 30-26, 42-43, 61-63.

Πού κρίθηκε:

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω με 41-34 στο 27′, όμως στα επόμενα 8′ περίπου δέχθηκε μόλις 1 πόντου, τρέχοντας ένα επιμέρους σερί 1-18, για να φτάσει στο +10!

Παίκτης κλειδί:

Ο Γκρίφιν είχε 11 πόντους, όμως στο τέλος δήλωσε παρών και με συνεχόμενες προσπάθειες έδωσε ανάσα στον ΠΑΟΚ, οδηγώντας τον στη νίκη.

Ηρακλής (Καλύβας): Ενετσιόνια 8 (1), Σαγκς 5, Ίμπανκς 3, Σχίζας, Καββαδάς 9, Γεωργαλάς, Τσαϊρέλης 2, Μπόουλιν 5, Βεργίνης 3, Χάνλαν 17, Γκιουζέλης, Χάτσερ 9 (1)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς, Κονατέ 4, Λοβ 21, Γκρίφιν 11, Τσαλμπούρης 4, Μαργαρίτης 6, Κακλαμανάκης 2, Ιατρίδης, Καμπερίδης 11 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπαντωνίου 2, Τέρνερ 2

Λυκογιάννης: «Το πιστέψαμε μετά από κάποια μεγάλα σουτ»

Ο Άρης Λυκογιάννης ήταν απόλυτα ικανοποιημένος με την εμφάνιση των παικτών του στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ στάθηκε στα μεγάλα σουτ των παικτών του.

Αναλυτικά:

«Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη και πρόκριση, εκτός έδρας κόντρα σε μία με μεγαλύτερο βάθος και ποιότητα από εμάς. Καθοριστικός παράγοντας ήταν ο τρόπος που μπήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο, παρά το γεγονός ότι δεν ήμασταν στη θέση του οδηγού στο πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες πίστεψαν ότι μπορούμε να πάρουμε το παιχνίδι μετά από μερικά μεγάλα σουτ που δεν βάζαμε στο πρώτο ημίχρονο. Αυτό μας έδωσε ψυχολογία και στην άμυνα και έτσι μπορέσαμε και πήραμε το μομέντουμ του αγώνα. Στο τέλος είχαμε κάποια προβλήματα και έτσι δώσαμε στον Χάνλαν την ευκαιρία για κάποιους πόντους και έτσι πήρε το παιχνίδι στις τελευταίες επιθέσεις.

Το πρώτο πράγμα που είπαμε αφορούμε το επιθετικό κομμάτι. Θέλαμε να χτυπήσουμε πάνω στο πικ εν ρολ πάνω στον Καββαδά και αυτό το πετύχαμε εν μέρει. Από εκεί και μετά κάποιες σωστές και επιτυχημένες εμπνεύσεις του Γκρίφιν σε δύο φλότερ και του Λοβ μας έφεραν σε πλεονεκτική θέση. Από εκεί και μετά όταν μπλοκάραμε πήραμε ένα μεγάλο σουτ από τον Τσαλμπούρη και αυτό έφερε την διαφορά εκεί που μπορούσαμε να έχουμε τον έλεγχο».

Για τη στατιστική εικόνα: «Κερδίζει με το αμυντικό κομμάτι και με τον έλεγχο του ριμπάουντ. Ο Ηρακλής έβαλε 61 πόντους, αλλά και πάλι στο τέλος αυτοί ήταν με βολές. Αμυντικά ήμασταν πολύ καλοί και είχαμε τις σωστές απαντήσεις. Μερικές φορές ακόμα και τα λίγα εύστοχα τρίποντα όταν έρχονται στη σωστή στιγμή είναι καλό».

Για τον ημιτελικό κόντρα στον Προμηθέα: «Είναι δύσκολο για την ομάδα, αλλά αυτοί είναι οι κανόνες και αυτό πρέπει να κάνουμε. Παίζουμε με μία ομάδα με περισσότερη ποιότητα και από την Ηρακλή και από εμάς. Παίζουμε με μία ομάδα που έχει ως στόχο την κατάκτηση του τροπαίου και αυτό σημαίνει πολλά. Για παράδειγμα χθες ήταν σε κακή μέρα και μπήκε μέσα ο Χριστοδούλου που έχει λίγα λεπτά συμμετοχής και ουσιαστικά πήρε το παιχνίδι. Έχουν μεγάλο βάθος, αλλά πρέπει να παίξουμε μπάσκετ και να κυνηγήσουμε τη νίκη».

Για τη διαφορά των βολών στο πρώτο μέρος: «Για το θέμα των βολών η απάντηση είναι “ουδέν σχόλιο”. Κανονικά πρέπει να πηγαίνουμε περισσότερο στις βολές, αλλά αυτό δεν είναι πάντα και το αποτέλεσμα. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω για να πάρουμε κι εμείς μία βολή. Ίσως την Παρασκευή κάνουμε μία προσευχή και πάρουμε περισσότερες».

Καλύβας: «Η ευθύνη είναι δικιά μου»

kalivas

Αστέριος Καλύβας (Ηρακλής): «Ήταν ένα πολύ σκληρό παιχνίδι. Όλο αυτό το διάστημα παίζουμε εκτός έδρας, είμαστε συνέχεια υπό πίεση. Δεν έχω κανέναν παράπονο από τα παιδιά, τα έδωσαν όλα. Ήταν ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Εμείς έχουμε μια δυσλειτουργία στην επίθεση αυτό δεν έχουμε καταφέρει να βελτιώσουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να μικρύνουμε το ροτέισον. Κολλήσαμε από το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου. Προσπαθήσαμε με ένα χαμηλό σχήμα να βρούμε ρυθμό στην επίθεση. Κοιτώντας όμως συνολικά την ομάδα δεν πετυχαίνουμε πολλούς πόντους και εκεί μας χτυπάνε οι αντίπαλοι. Μπήκαν κάποια σουτ από τον αντίπαλο και ήταν θέμα ψυχολογίας. Είναι αυτό που λέω, ότι ήμασταν ψυχολογικά πιεσμένοι επειδή παίζουμε συνέχεια εκτός».

Όσο για τη συνέχεια και τους λόγους της εμφάνισης; «Ήταν ένας αποκλεισμός δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Βρεθήκαμε πίσω με 12 πόντους και τα παιδιά μπόρεσαν να επιστρέψουν, μόνο αυτό μπορούμε να κρατήσουμε. Αλλά η ευθύνη είναι δικιά μου”.