Κύπελλο: Εύκολη πρόκριση για το Ρέθυμνο

2019-09-30T20:10:02+00:00 2019-09-30T20:14:04+00:00.

30/Sep/19 20:10

rethimno

Το Ρέθυμνο επικράτησε του Παπάγου με σκορ 62-81, για την 1η αγωνιστική της Β΄ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών και συνεχίζει στον θεσμό.

Το Ρέθυμνο ήταν το φαβορί απέναντι στην ομάδα του Παπάγου και με σχεδόν 50% από τη γραμμή του τριπόντου (17/39), πέρασε χωρίς πρόβλημα στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, με σκορ 81-62.

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα από τη πρώτη περίοδο (13-24) και με τη φοβερή ευστοχία των παικτών του, αλλά και τη μεγάλη εμφάνιση του Κόνερ Φράνκαμπ με 26 πόντους (3/3 δίποντα και 6/7 τρίποντα) σε 23 λεπτά συμμετοχής, μπόρεσε και πήρε τη νίκη-πρόκριση, δίχως προβλήματα.

Έτσι, το Ρέθυμνο θα φιλοξενήσει το νικητή του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης μεταξύ Άρη και Ηρακλή (Τετάρτη 2/10) για την επόμενη φάση του θεσμού.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 31-45, 48-67, 62-81

Παπάγου (Διαμαντόπουλος): Παπαζήσης 2, Κοντολάτος, Τρίχας 3(1), Κυρίτσης 12(1), Χρυσός 6, Ρεγκούζας 2, Αγγελόπουλος, Τσιτσιγιάννης 10(1), Σωφρονάς 9(1), Μπαδέκης 15(3), Κώτσης 1, Καρακατσάνης.

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Γκάρετ 3(1), Ουίλιαμς 13(2), Χριστοδούλου 5(1), Χάγκτον 9, Κουρέπης, Μαραγκάκης 3(1), Καμπερίδης 1, Γαρέζος 3(1), Χάρις 9(3), Γκόρντον 3, Ραζής 6, Φράνκαμπ 26(6).

Το πρόγραμμα των αγώνων για την 1η αγωνιστική της Β΄ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών έχει ως εξής: