ΑΕΚ: Πήρε “εκδίκηση” από το Ρέθυμνο και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου (video)

2019-11-09T18:49:03+00:00 2019-11-09T19:18:07+00:00.

09/Nov/19 18:49

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη απέναντι στο Ρέθυμνο με 71-61 απέναντι στο Ρέθυμνο και προκρίθηκε στους “4” του Κυπέλλου Ελλάδος!

Μπορεί στο παιχνίδι του πρωταθλήματος το Ρέθυμνο να ήταν η ομάδα που πήρε την νίκη, όμως στο Κύπελλο η ΑΕΚ ήταν η κυρίαρχος της αναμέτρησης και έφτασε στην επικράτηση, παίρνοντας έτσι και την πρόκριση για τα ημιτελικά του θεσμού.

Κορυφαίος της ΑΕΚ ήταν για ακόμα μια φορά ο Λάνγκφορντ, με τον Αμερικανό να σταματάει στους 23 πόντους, ενώ ο Ματσιούλις πρόσθεσε 10. Από την άλλη για το Ρέθυμνο ο Λι είχε 15 και ο Γκόρντον 14.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης το Ρέθυμνο μπήκε δυνατά, δείχνοντας πως μόνο τυχαία δεν ήταν η νίκη του πριν λίγες ημέρες. Οι κρητικοί δεν επέστρεψαν στην ΑΕΚ να πάρει τα ηνία και έκλεισαν μάλιστα την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 18-19.

Η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε στην δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με μεγάλη ταχύτητα, πίεσαν και ανάγκασαν το Ρέθυμνο σε κακές επιθέσεις. Έτσι το σκορ έφτασε στο 29-18. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω όμως. Ο Βαγγέλης Ζιάγκος ανακάτεψε την τράπουλα, η ΑΕΚ “κόλλησε” και έτσι η διαφορά μίκρυνε και πάλι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 37-36.

Η ΑΕΚ και πάλι μπήκε στο παιχνίδι δείχνοντας πως θέλει να το… τελειώσει. Ο Λάνγκφορντ πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση, ενώ αμυντικά η Ένωση ανέβασε την πίεσή της, ξεφεύγοντας στο σκορ. Κάπως ετσι το τέλος της περιόδου βρήκε την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μπροστά με 55-46.

Η διαφορά ανέβηκε και πάλι στο ξεκίνημα της τάταρτης περιόδου, με τα πάντα ουσιαστικά να έχουν πλέον κριθεί, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν και πάλι. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε την ΑΕΚ νικήτρια με 71-61, με την Ένωση να παίρνει παράλληλα και την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου.

Παίκτης – κλειδί: Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν για ακόμα μια φορά εκείνος που κουβάλησε την ΑΕΚ, σταματώντας στους 23 πόντους με 4 ασίστ.

Πού κρίθηκε: Η ΑΕΚ ανέβασε κατά πολύ την απόδοσή της στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, δεχόμενη μόλις 25 πόντους μετά την ανάπαυλα.

Δεκαλεπτα: 18-19, 37-36, 55-46, 71-61