Ολυμπιακοί Αγώνες: Χάλκινο μετάλλιο για τον σπουδαίο Λευτέρη Πετρούνια! (videos)

2021-08-02T10:41:01+00:00 2021-08-02T11:37:01+00:00.

02/Aug/21 10:41

Το χάλκινο μετάλλιο στους κρίκους στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο κατέκτησε ο Λευτέρης Πετρούνιας!

Συνεχίζει τις τεράστιες επιτυχίες ο Λευτέρης Πετρούνιας!

Ο σπουδαίος Έλληνας αθλητής ανέβηκε στο βάθρο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στους κρίκους!

Ο Πετρούνιας έγινε έτσι ο τρίτος που κατακτά μετάλλιο στην Ιαπωνία για την ελληνική αποστολή, μετά τα χρυσά των Στέφανου Ντούσκου και Μίλτου Τεντόγλου, που πήραν το χρυσό. Μάλιστα, έγινε ο 22ος Έλληνας αθλητής με δύο τουλάχιστον Ολυμπιακά μετάλλια!

Ο 31χρονος αθλητής έφτασε τους 15.200 βαθμούς, ενώ πρώτος ήταν ο Κινέζος Λιου Γιανγκ με 15.500 βαθμούς και δεύτερος ο συμπατριώτης του, Γιου Χάο με 15.300.

Σημειώνεται πως ο Ολυμπιονίκης είχε περάσει τεράστιες δυσκολίες, μετά την επέμβαση που υποβλήθηκε στον ώμο το 2018 (έμεινε εκτός για έναν χρόνο) και την πρόκριση που πήρε στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019 πριν καν αποθεραπευτεί πλήρως. Στις 25 Ιουνίου στη Ντόχα, έκανε την απόλυτη υπέρβαση με κατάθεση ψυχής, παίρνοντας την πολυπόθητη πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η αφιέρωση φυσικά ήταν… δεδομένη, με τον Πετρούνια να είναι εδώ και λίγο καιρό πατέρας δύο κοριτσιών.

«Αφιερώνω το μετάλλιο στην Ελλάδα και τις κόρες μου. Αισθάνομαι γεμάτος. Ήταν ένας εξαιρετικός τελικός. Ήταν ένας πολύ δύσκολος τελικός. Η διαχείρισή του ήταν εξαιρετικά δύσκολη. Είμαι γεμάτος και ευτυχισμένος που είμαι ξανά στα μετάλλια μίας τόσο μεγάλης διοργάνωσης μετά από όσα έχω περάσει. Μου μένει όμως μία γλυκόπικρη γεύση γιατί μου αρέσει να κερδίζω. Να είστε σίγουροι ότι θα ξανακερδίσω.

Αυτό το μετάλλιο σημαίνει δικαίωση, ότι καλώς συνέχισαν να με πιστεύουν όσοι πίστευαν σε μένα και απάντηση σε όσους σταμάτησαν να πιστεύουν σε μένα.

Θέλω να ευχαριστήσω τη σύζυγό μου Βασιλική Μιλλούση που είναι δίπλα μου και την ομάδα μου, τον γιατρό μου Οδυσσέα Παξινό, τον προπονητή μου, Δημήτρη Ράφτη και την φυσιοθεραπεύτριά μου Ιβάνα Τζούριτς. Θα τα πούμε στο Παρίσι με την πρώτη θέση!»