Το σήκωσε η Σίτι! 1-0 την Ίντερ και πρωταθλήτρια Ευρώπης για πρώτη φορά στην ιστορία της (videos)

2023-06-10T23:04:44+00:00 2023-06-10T23:32:04+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

10/Jun/23 23:04

champions-league-city-inter

Μία σεζόν γεμάτη τίτλους, μία σεζόν όνειρο για τη Σίτι του Γκουαρντιόλα! Κατέκτησε και το Τσάμπιονς Λιγκ (επικράτησε της Ίντερ με 1-0 στη Κωνσταντινούπολη) για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε το όνειρό της… πραγματικότητα. Κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία της το Τσάμπιονς Λιγκ, επικρατώντας της Ίντερ με 1-0!

Με αυτό τον τρόπο οι Πολίτες ολοκλήρωσαν με τον καλύτερο τρόπο τη μαγική αυτή χρονιά, καθώς πρόσθεσαν ακόμη έναν τίτλο για το τρεμπλ.

Το ματς ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια, με τη Σίτι να λύνει το Γόρδιο δεσμό στο 68ο λεπτό, όταν ο Μπερνάρντο Σίλβα πάτησε περιοχή, προσπάθησε να γυρίσει αλλά η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Ρόδρι, ο οποίος με πανέμορφο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της Σίτι!

Δεν πέρασαν τρία λεπτά και η Ίντερ στην προσπάθειά της να ισοφαρίσει το ματς, έχασε τεράστια ευκαιρία -μέχρι την επόμενη- με τον Ντιμάρκο να πιάνει ψιλοκρεμαστή κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Έντερσον.

Στο 88ο λεπτό μάλιστα, η Ίντερ συνεχίζοντας την πίεση ψηλά, έχασε ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία, με τον Λουκάκου αυτή τη φορά να σουτάρει άστοχα, ενώ λίγο αργότερα ο Πεπ Γκουαρντιόλα τραβούσε τα… μαλλιά του για την αντίστοιχη μεγάλη ευκαιρία του Φόντεν, ο οποίος βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή, πλάσαρε και ο Ονανά του είπε “όχι” αποκρούοντας με τα πόδια.

Ένα πραγματικό ντέρμπι μέχρι το τέλος, κρίθηκε από το σουτ του Ρόδρι, παρόλο που οι Ιταλοί έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία και στο 95′ με τον Έντερσον να αποκρούει κεφαλιά στο φινάλε.

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα μάλιστα κατάφερε κάτι που λίγοι έχουν πραγματοποιήσει. Συγκεκριμένα, έγινε μόλις ο έκτος προπονητής στην ιστορία που κατακτά το Τσάμπιονς Λιγκ με δύο διαφορετικές ομάδες, μετά τους Χίτσφελντ, Μουρίνιο, Χάπελ, Χάινκες κι Αντσελότι.

Μάλιστα, ο ίδιος έχει κερδίσει τρεις φορές συνολικά το ιερό δισκοπότηρο πιάνοντας τον Ζινεντίν Ζιντάν στη δεύτερη θέση, με τον Κάρλος Αντσελότι να βρίσκεται μόνος στην κορυφή με τέσσερα τρόπαια.

Photo Credits: GettyImages