Eυρωμπάσκετ (Δ’ όμιλος): Με μεγάλη ανατροπή η Πολωνία στο Βερολίνο (Video)

2022-09-06T16:09:15+00:00 2022-09-07T00:57:19+00:00.

06/Sep/22 16:09

H Πολωνία γύρισε από την κόλαση του -13 με την Ολλανδία κι έφτασε στη νίκη με 75-69 και τον… παράδεισο της πρόκρισης στο Βερολίνο! Από ό,τι φαίνεται, μάλιστα, μπορεί να αρπάξει τη 2η θέση, na αποφύγει την Εθνική Ελλάδας και να αντιμετωπίσει τον τρίτο του δικού μας ομίλου…

Η Πολωνία έφτασε στο 3-1 εξασφαλίζοντας την πρόκριση της για τα νοκ άουτ παιχνίδια του Βερολίνου, ενώ η Ολλανδία έμεινε στο μηδέν. Μία νίκη θα την έβαζε στο παιχνίδι κι ίσως η Ελλάδα να την έβρισκε μπροστά της στη Γερμανία. Για την ώρα είναι εντελώς ανοικτό το ποιος θα είναι ο αντίπαλος μας.

Η Πολωνία βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο με 40-31 και λίγο αργότερα η Ολλανδία έφτασε τη διαφορά στους 13 (49-36) με φοβερή εμφάνιση του Κλουφ, παλιού παίκτη του Ρεθύμνου.

Η τέταρτη περίοδος αποδείχτηκε καθοριστική για το παιχνίδι. Η Πολωνία έσφιξε την άμυνα της, γύρισε πολύ γρήγορα το εις βάρος της σκορ και μάλιστα ξέφυγε με 70-65 στο 37′, παρά την αποβολή του ηγέτη της, Ματέους Πονίτκα με δύο τεχνικές ποινές νωρίτερα από την ανατροπή.

Ο Μίχαλ Σοκολόφσκι, όμως, πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση, έσωσε την κατάσταση και την ομάδα του που ετοιμάζει βαλίτσες για το Βερολίνο αφού πρώτα αντιμετωπίσει (και χάσει;) την πανίσχυρη Σερβία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ (20-19, 20-12, 15-17, 14-27