Οι Γερμανοί ξανάρχονται, οι Γάλλοι… πάνε σπίτι! (video)

2017-09-09T16:03:15+00:00 2017-09-10T04:35:03+00:00.

Stelios Toromanidis

09/Sep/17 16:03

Το πρώτο μεγάλο ντέρμπι, συνοδευόμενο μάλιστα με μίνι έκπληξη, στην φάση των νοκ άουτ είναι γεγονός… Οι Γερμανοί “άφησαν” εκτός οκτάδας τους Γάλλους με 84-81 , έχοντας σε εκπληκτική μέρα τον NBAερ πλέον Ντάνιελ Τάις.

Αποστολή στην Κωνσταντινούπολη: Νίκος Βαρλάς/ info@eurohoops.net

Ο Γερμανός σέντερ πρωταγωνίστησε με 22 πόντους και 8/9 σουτ εντός πεδίας, σπάζοντας το προσωπικό του ρεκόρ στο σκοράρισμα, ενώ είχε την αμέριστη βοήθεια του Ντένις Σρέντερ (21 πόντους με 11/11 ελεύθερες βολές και 8 ασίστ). Αν και ο Φουρνιέ… αρνιόταν να χάσει (27 πόντους με 17 στο τελευταίο δεκάλεπτο) και μείωσε στο 82-81 με 6″ να απομένουν, ο Μπέντζινγκ ήταν εύστοχος στις ελεύθερες βολές, ο “άφαντος” Ντε Κολό αστόχησε στο “buzzer beater” και η Γερμανία πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά μετά από 10 χρόνια. Πλέον περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Ισπανία-Τουρκία στην φάση των “8”.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι η Γαλλία θα απουσιάσει από τους 8 για πρώτη φορά από το 1997 (!), ενώ ο ηγέτης της στο ματς, Φουρνιέ έκανε ρεκόρ καριέρας στους πόντους με τους “τρικολόρ”.

Διακύμανση του αγώνα:

Η Γαλλία μπήκε δυνατά στο ματς, κυριάρχησε στα ριμπάουντ, ενώ με την ευστοχία του Ερτέλ αρχικά και εν συνεχεία με τους Ντιαό και Λοβέρν να παίρνουν την “σκυτάλη” στο σκοράρισμα, ξέφυγε με +11 (19-8), για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με καλάθι του Τίμαν (19-10). Η Γερμανία με 0/7 τρίποντα και τον Σρέντερ στο απόλυτο μηδέν, δεν μπορούσε να περιμένει κάτι καλύτερο.

Οι “τρικολόρ” συνέχισαν να… μαζεύουν ριμπάουντ, κατά διαστήματα έβγαζαν καλές συνεργασίες στο παρκέ, ο Ντιαό πραγματοποίησε το καλύτερο ημίχρονό του, μέχρι στιγμής, στην διοργάνωση (10 π., 4 ριμπ., 2 ασίστ), όμως δεν μπορούσαν να ξεφύγουν περισσότερο, εξαιτίας των 5 παραπάνω λαθών. Ο σούπερ σταρ των Γερμανών, Σρέντερ “ξύπνησε” στο 18′, έβαλε 6 πόντους και έριξε την διαφορά με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους στο -6 (40-34), παρά τα 2/11 τρίποντα της ομάδας του στο ημίχρονο.

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν καλύτερα το δεύτερο μέρος, οι Σρέντερ και Τάις έφτασαν τους 10 πόντους αμφότεροι, με τον τελευταίο μάλιστα να κάνει “πόστερ” τον Ντιαό και να μειώνει στους 2 (46-44) στο 24′. Ο Λοβέρν έδωσε “ανάσα” στην Γαλλία (51-44) στο 25′, όμως Σρέντερ και Τάις συνέχισαν τα “δικά τους”, με αποτέλεσμα ο αγώνας να έρθει στα ίσια (51-51) στο 27′. Η αναμέτρηση είχε γίνει ντέρμπι, άμυνες και αστοχία “πρωταγωνιστούσαν”, με το δεκάλεπτο να λήγει στο +1 για την Γαλλία (56-55).

Παρόλο που ο Σρέντερ ήταν στο πάγκο, οι Γερμανοί με τρία σερί τρίποντα στην αρχή της τέταρτης περιόδου, πήραν προβάδισμα 4 πόντων (64-60) στο 32′. Κάπου εκεί ο Φουρνιέ αποφάσισε να αναλάβει δράση και με 5 συνεχόμενους πόντους έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του (65-64) στο 35′. Το “σφυροκόπημα” της Γερμανίας από την περιφέρεια συνεχίστηκε με Τάις και Μπέντζινγκ (72-65), ενώ με νέο τρίποντο του εκπληκτικού Τάις (22 πόντους με 8/9 σουτ εντός πεδιάς) η διαφορά έφτασε στο +9 (77-68) στο 38′, πριν το εξαιρετικό φινάλε.

Παίκτης-Κλειδί:

Ο Ντάνιελ Τάις αποτέλεσε την αιχμή του δόρατος για τους Γερμανούς 22 πόντους (8/9 σουτ εντός πεδιάς), κατεβάζοντας και 8 ριμπάουντ. Ήταν σταθερός καθ’ όλη την διάρκεια του ματς και μαζί με τον επίσης NBAερ, Ντένις Σρέντερ οδήγησαν την ομάδα τους στην φάση των “8”.

Σημείο-Κλειδί:

Το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όπου η Γερμανία με 5 τρίποντα (μέχρι εκείνη την στιγμή είχε άκρως χαμηλά ποσοστά), πήρε το προβάδισμα, το οποίο και διατήρησε, παρά τον εκπληκτικό Φουρνιέ που προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 10-19, 34-40, 55-56, 84-81.