EuroCup: ΑΠΟΛΑΥΣΗ ο Τεόντοσιτς, 1-0 η Βίρτους κόντρα στην Ούνικς

2021-04-06T22:48:37+00:00 2021-04-07T00:08:39+00:00.

06/Apr/21 22:48

Βίρτους και Μονακό έκαναν το 1-0 κόντρα σε Ούνικς και Γκραν Κανάρια αντίστοιχα, για τους πρώτους ημιτελικούς του EuroCup.

Η Βίρτους έκανε το 1-0 στα ημιτελικά του φετινού EuroCup, μετά το 80-76 κόντρα στην Ούνικς στην Ιταλία, με τους νικητές να φτάνουν στο αδιανόητο 19-0 από την αρχή της σεζόν!

Η σειρά μεταφέρεται στο Καζάν (9/4, 19:00)και αν γίνει το 1-1 εκεί, τότε το φινάλε θα πέσει στη Μπολόνια (14/4, 21:45).

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι στο τέλος, καθώς η Ούνικς είχε καταφέρει να επιστρέψει από το 50-38. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 74-68, πριν έρθει το 78-76, με τον Τεόντοσιτς να κάνει το 80-76.

Ο Σέρβος σούπερ σταρ ήταν και ο κορυφαίος της αναμέτρησης με 27 πόντους (9/16 σουτ), 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Μπελινέλι να προσθέτει 12 για τη νικητήρια ομάδα. Για τους Ρώσους, προσπάθησε με 22 ο Σμιθ και με 13 οι Χόλαντ και Μπράουν, με τον Κάνααν να μένει στους 9 με 2/14 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 44-36, 56-56, 80-76

Προβάδισμα για Μονακό

Η Μονακό ήταν η νικήτρια του πρώτου χρονικά ημιτελικού της ημέρας. Η γαλλική ομάδα νίκησε με 82-77 την Γκραν Κανάρια και έκανε το 1-0.

Οι δύο ομάδες να συναντιούνται ξανά στις 9/4 (21:00), για το Game 2, με τους νικητές να έχουν την ευκαιρία να προκριθούν στους τελικούς. Αν δεν γίνει αυτό, τότε όλα θα ξεκαθαρίσουν στη Γαλλία στις 14/4 (20:00).

Όσον αφορά το ματς, οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί στην δεύτερη περίοδο με επιμέρους 24-5, για να προηγηθούν στο ημίχρονο με 44-26. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν στο σκορ σε 65-59 στο 36′, όμως δεν είχαν τις λύσεις για να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Κορυφαίος της Μονακό ο Γκρέι με 25 πόντους, ενώ 12 (8 ριμπάουντ) πρόσθεσε ο Λεσόρ και 11 οι Ο’Μπρίεν-Μποστ. Για την Γκραν Κανάρια, 22 πόντους-7 ριμπάουντ είχε ο Κοστέγιο, 13-5 ο Σλότερ και 14 ο Ντίμσα.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 44-26, 54-46, 82-77