Ούνικς: “Πάτησε” την Βίρτους και ετοιμάζεται για… κούπα και Ευρωλίγκα!

2021-04-14T22:52:55+00:00 2021-04-15T00:02:27+00:00.

14/Apr/21 22:52

Μετά από μία ΜΑΤΣΑΡΑ, η Ούνικς του Πρίφτη πήρε τη νίκη μέσα στη Μπολόνια και μαζί την πρόκριση για τους τελικούς του EuroCup, που θα συνδυαστεί και με το εισιτήριο για την Ευρωλίγκα της σεζόν 2021/22!

Ήταν ”τελικός” και φάνηκε για 40′ στο παρκέ, σε μία σπάνια ματσάρα 207 πόντων!

Βίρτους και Ούνικς έλυσαν τις διαφορές στους στο Game 3 των ημιτελικών του EuroCup, με την δεύτερη να παίρνει την μεγάλη νίκη με σκορ 100-107, για να διεκδικήσει το τρόπαιο κόντρα στην Μονακό (best of three)!

Το διακύβευμα ήταν πολύ μεγαλύτερο όμως, μιας και ο νικητής του ματς θα εξασφάλιζε και ένα εισιτήριο για την Ευρωλίγκα της σεζόν 2021/22. Εκεί, πέρα από την Μονακό, θα βρεθεί επάξια και η ομάδα του Πρίφτη (μετά το 2017), με την Βίρτους να χάνει τον μεγάλο στόχο της, παρά το φοβερό 19-2 που μετρούσε φέτος!

Το ματς πρόσφερε μοναδικές συγκινήσεις, για τρίτη φορά σε ισάριθμα παιχνίδια στην συγκεκριμένη σειρά, με την Βίρτους να προηγείται με 19-11, η Ούνικς όμως βρήκε τον τρόπο να επιστρέφει και μάλιστα στην πρώτη περίοδο (21-21).

Το σκηνικό ίδιο και στην συνέχεια, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, σε μία ”μάχη” που τα είχε όλα. Το τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε τις ισορροπίες, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν άρτια σε άμυνα και επίθεση και να κάνουν ακόμα και το +10 (56-66), οι γηπεδούχοι όμως ροκάνισαν την διαφορά με την συμπλήρωση των 30′ (67-73).

Οι Ρώσοι είχαν το πάνω χέρι και δεν έχασαν τον ρόλο του πρωτοπόρου σε κανένα σημείο, χωρίς όμως να ξεπεράσει τ +7 (80-87 στο 36′). Όλα τελείωσαν όταν ο Ουόλτερς έκανε το 82-91 και ακολούθως το 84-94 στο 38′, με τα χρονικά περιθώρια να στενεύουν για τους Ιταλούς, 92-96 στο 39′. Ο… εξαφανισμένος Κάνναν έβαλε το σουτ της νίκης ουσιαστικά στο – 50” από τα 8+ μέτρα, με την ομάδα του να παίρνει τη νίκη με 100-107!

Κορυφαίος των νικητών ο Σμιθ με 24 πόντους-5 ασίστ, ενώ 20 πόντους-8 ριμπάουντ είχε ο Μπράουν, 22-4 ο Ουάιτ και 17 ο Ουόλτερς. ”Στα σκουπίδια” πήγαν οι 25 πόντοι-9 ασίστ του Τεόντοσιτς και 24 του Μπελινέλι.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 48-46, 67-73, 100-107