Προμηθέας: Δεν ήταν αρκετό το ένα καλό ημίχρονο στη Μπολόνια

2021-12-15T22:36:06+00:00 2021-12-15T22:45:27+00:00.

15/Dec/21 22:36

Ο Προμηθέας κοίταξε στα μάτια την Βίρτους για ένα ημίχρονο, αλλά δεν απέφυγε την ήττα με 91-72.

Ο Προμηθέας γνώρισε την ήττα με 91-72 από την Βίρτους στη Μπολόνια, για την 7η αγωνιστική του EuroCup.

Οι Πατρινοί ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο (43-43), αλλά στην συνέχεια δεν μπόρεσαν να κοιτάξουν στα μάτια τους Ιταλούς και πλέον βρίσκονται στο 2-5, ενώ οι νικητές ανέβηκαν στο 5-2.

Για την 8η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου, η Βίρτους φιλοξενείται από την Γκραν Κανάρια (22/12, 22:00), ενώ ο Προμηθέας υποδέχεται την Βενέτσια (21/12, 19:30).

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Ο Προμηθέας ξεκίνησε καλά και με τον Γκραντ ισοφάρισε γρήγορα σε 8-8 την Βίρτους, πριν αυτή ξεφύγει με 16-8, πριν δει τους Πατρινούς να μειώνουν στο καλάθι (18-16). Οι Ιταλοί πήγαν στο 27-18, με τον Προμηθέα να κλείνει στο 27-23.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, παρόλο που οι Ιταλοί έκαναν το 35-29. Με μπροστάρη τον Χαντ, ο Προμηθέας ισοφάρισε εκ νέου σε 35-35 στο 16′. Οι φιλοξενούμενοι επέμειναν και μπόρεσαν να κάνουν το 43-43 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στην τρίτη περίοδο, όταν οι Ιταλοί πάτησαν το γκάζι και ξέφυγαν με 70-53 στο τέλος της περιόδου, παρόλο που ο Προμηθέας είδε τον Γκραντ να κάνει σημαντική δουλειά στη ρακέτα, που όμως δεν ήταν αρκετή.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στα τελευταία 10′, με την Βίρτους να μένει σταθερά μπροστά στο σκορ, φτάνοντας ακόμα και στο 86-65. Τελικά, έφτασε στη νίκη με 91-72.

Πού κρίθηκε: Στο 27-13 της Βίρτους στην τρίτη περίοδο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίμς είχε 18 πόντους και ο Αλιμπέγκοβιτς 14 για τους νικητές. Ο Γκραντ είχε 15 και ο Χαντ 14 πόντους για τον Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 43-43, 70-56, 91-72

Βίρτους: Τεσιτόρι 5, Μπενιλένι 9, Πατζόλα 4, Αλιμπέγκοβιτς 14, Ράζιερ 5, Τζαιτέ 9, Αλεξάντερ 8, Σερόν 3, Σάμπσον 8, Ουίμς 18, Τεόντοσιτς 8

Μπάγερν: Ρέι 7, Σβαρτζ, Γκραντ 15, Γκάντι 4, Χαντ 14, Αγραβάνης 5, Γκίκας 8, Ρογκαβόπουλος 4, Μάιλς 6, Γιαννόπουλος 9, Μπαζίνας, Τανούλης