EuroCup: 100αρα για Λιέτουβος και Μαυροκεφαλίδη, ήττα για Ούνικς του εκπληκτικού Λάσμε! (video)

2018-01-24T22:55:10+00:00 2018-01-24T23:41:41+00:00.

24/Jan/18 22:55

Ολοκληρώθηκε και η 4η αγωνιστική της φάσης των “16” του EuroCup, με την Λιέτουβος Ρίτας του Λουκά Μαυροκεφαλίδη να “διαλύει” την Τορίνο με 101-68, ενώ η Ούνικς Καζάν των Πρίφτη-Λάσμε ηττήθηκε στην Ιταλία από την Ρέτζιο Εμίλιο με 76-75.

Το παιχνίδι στην Λιθουανία είχε ουσιαστικά τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο με την διαφορά να είναι, στο +24 (54-30). Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, ίσα ίσα οι γηπεδούχοι ανέβαζαν συνεχώς την διαφορά στο σκορ.

Δείτε την βαθμολογία του EuroCup!

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Εκόντας με 22 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ από κοντά σε απόδοση βρέθηκε και ο Μάντγκεν με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ο Μαυροκεφαλίδης σε 7 λεπτά συμμετοχής είχε 6 πόντους με 3/3 δίποντα και 4 ριμπάουντ.

Σε ένα από τα “θρίλερ” της βραδιάς, η πολύ δυνατή στην έδρα της Ρέτζιο Εμίλια “λύγισε” την Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη με 76-75, χάρη στην εξαιρετική απόδοση του Ντέλα Βάλε (21 πόντους, 5 ριμπάουντ) και τα μεγάλα σουτ που πέτυχε στο φινάλε.

Ο Στεφάν Λάσμε ήταν ασυναγώνιστος για τους ηττημένους, κάνοντας double double με 18 πόντους (7/9 δίποντα) και 10 ριμπάουντ, ενώ ακόμα είχε 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ. Επίσης ο Κολόμ 17 πόντους, 11 ασίστ και 6 ριμπάουντ προσπάθησε να βοηθήσει την ομάδα του.