Eurohoops Academy

Πρωτάθλημα Παίδων: Eurohoops Academy – ΑΟ Πολιτείας (vid)

Το προτελευταίο της παιχνίδι για το Πρωτάθλημα Παίδων έδωσε η Eurohoops Academy!

Στο πλαίσιο της εξ αναβολής 15ης Αγωνιστικής του 7ου Ομίλου του Πρωταθλήματος Παίδων της Γ’ ΕΣΚΑ η Eurohoops Academy φιλοξένησε στο Eurohoops Dome τον ΑΟ Πολιτείας. Η αναμέτρηση αυτή ήταν ουσιαστικά το προτελευταίο παιχνίδι της ομάδας μας στη διοργάνωση, καθώς απομένει μόνο ένα ακόμη εξ αναβολής ματς.

Η Eurohoops Academy για σχεδόν τρία δεκάλεπτα έπαιζε «νευρικό» μπάσκετ, με κακές επιλογές στην επίθεση και κακές επιστροφές στην άμυνα. Αυτό είχε ως  αποτέλεσμα η ομάδα του ΑΟ Πολιτείας να ξεφύγει ακόμη και με 16 πόντους. Παρόλα αυτά, περίπου δύο λεπτά πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος φάνηκε ότι κάτι άρχισε να αλλάζει στο παιχνίδι των αθλητών μας. Οι νεαροί παίκτες της Eurohoops Academy «έσφιξαν» την άμυνα τους και κάνοντας σωστές επιλογές στην επίθεση, κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Σε αυτό το σημείο, όμως, χάθηκαν μερικά «εύκολα» καλάθια, γεγονός που οδήγησε τελικά στην ήττα.

Για μια ακόμη φορά η προσπάθεια των αθλητών μας ήταν αξιέπαινη, καθώς δεν παράτησαν τον αγώνα και η διαφορά δεν ξέφυγε, όπως είχε συμβεί στον πρώτο παιχνίδι στο γήπεδο της Πολιτείας.

Ο τελευταίος αγώνας της σεζόν για το Πρωτάθλημα Παίδων θα δοθεί στο Eurohoops Dome το επόμενο Σάββατο (26/2, 16:45), οπότε η Eurohoops Academy θα υποδεχθεί τον ΑΟ Διονύσου.

Eurohoops Academy – ΑΟ Πολιτείας

Eurohoops Academy (Κακογιάννης Φίλιππος): Βαφιάς, Ασημένιος, Ζάχαρης, Κατσίβας, Στάσσης, Πλεμμένος, Καραβάς, Καλλιμίντζος-Ζαρταλούδης, Σμπιλίρης, Στασινόπουλος, Χαϊδόπουλος, Ανυφαντής.