Eurohoops Academy

Τουρνουά Παμπαίδων Α’: ΑΕΚ – Eurohoops Academy

Η Eurohoops Academy νίκησε την ΑΕΚ και προκρίθηκε στη Β’ Φάση του Τουρνουά Παμπαίδων!

Η Eurohooops Academy αγωνίστηκε στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο Άνω Λιοσίων με αντίπαλο την ΑΕΚ, για την 7η και τελευταία Αγωνιστική του 14ου Ομίλου του Τουρνουά Παμπαίδων Α’ της ΕΣΚΑ.

Οι Παμπαίδες μας έδωσαν ένα δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι – “τελικό”. Μετά τη νίκη επί της ΕΣΚΔ Νέας Ιωνίας, η ομάδα μας χρειαζόταν μόνο νίκη για να περάσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν πολύ καλό για την Eurohoops Academy, η οποία εμφανίστηκε αρκετά αγχωμένη. Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε, βρισκόμενη στο -10. Αν και ανέβηκε ο ρυθμός και η ένταση στην άμυνα, οι “κιτρινόμαυροι” διατήρησαν την απόσταση ως τις αρχές του τελευταίου δεκάλεπτου. Στα τελευταία λεπτά οι αθλητές μας συνέχισαν σε “τρελό” ρυθμό σε άμυνα, αλλά και σε επίθεση. Η Eurohoops Academy πέρασε μπροστά τα τελευταία λεπτά και τελικά πανηγύρισε τη νίκη και την πρόκριση στα Knock-Out των “32”.
Για τη Β’ Φάση του Τουρνουά Παμπαίδων Α’ η Eurohoops Academy θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (4/6, 21:00) τον ΑΣ Προοπτικής στο 1ο Γυμνάσιο Κορωπίου.