Eurohoops Academy

Πρωτάθλημα Παμπαίδων Β’ | Eurohoops Academy – ΑΣ Ροδόπολης

Μία νίκη και μία ήττα στην… διπλή αγωνιστική του Πρωταθλήματος Παμπαίδων κόντρα στον ΑΣ Ροδόπολης.

Με δύο αγώνες με τον ΑΣ Ροδόπολης συνέχισαν οι υποχρεώσεις της Eurohoops Academy για το Πρωτάθλημα Παμπαίδων Β’ της ΕΣΚΑ, καθώς η ομάδα μας αγωνίστηκε εκτός έδρας για την 12η Αγωνιστική, αλλά και στο Eurohoops Dome για την εξ αναβολής 5η Αγωνιστική.

Στον πρώτο χρονικά αγώνα η ομάδα μας ξεκίνησε καταθέτοντας στο παρκέ την απαιτούμενη ενέργεια. Η νευρικότητα στις αποφάσεις και τα λάθη εκατέρωθεν, όμως, οδήγησαν σε ένα κλειστό παιχνίδι, το οποίο ήταν ισόπαλο στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μισό, παρά την προσπάθεια των παιδιών η μεγάλη αστοχία στην επίθεση  αποδείχτηκε καθοριστική για την τελική έκβαση του αγώνα.

Η ήττα αυτή, ωστόσο, έδωσε επιπλέον κίνητρο στην ομάδα μας για τον αγώνα της επόμενης μέρας. Παρά το κακό επιθετικά ξεκίνημα και κάποιες στιγμές έλλειψης συγκέντρωσης, μετά την ανάπαυλα οι αθλητές μας έδειξαν αυταπάρνηση. Η ομάδα του Κωνσταντίνου Παρδαβέλλα μείωσε τη διαφορά στο σκορ μέχρι τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και βάζοντας καθοριστικά καλάθια έφτασαν στην ανατροπή και στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι για το Πρωτάθλημα Παμπαίδων Β’ θα δώσει η Eurohoops Academy μετά τη διακοπή της Καθαράς Δευτέρας με αντίπαλο την Ίριδα Πετρούπολης (4/3, 13:45).

ΑΣ Ροδόπολης – Eurohoops Academy «Εξέλιξις» 46-34

Eurohoops Academy (Παρδαβέλλας, Λακιώτης): Αγγελόπουλος, Γεωργόπουλος, Καλαμπαλίκης, Κουγιάτσος, Συρίχας, Δαφνής, Πουλίτσης, Σακέλλης, Κοπανάς, Κουφόπουλος, Βούζας, Λέκκας.

Eurohoops Academy «Εξέλιξις» – ΑΣ Ροδόπολης 59-50