Eurohoops Academy

Πρωτάθλημα Παίδων | Β’ Φάση: Eurohoops Academy – Εξάστερος 68-67

Με… διπλή νίκη μπήκε στη Β’ Φάση του Πρωταθλήματος Παίδων η Eurohoops Academy, κερδίζοντας την ομάδα της PAO BC Academy, αλλά και γεμίζοντας τις κερκίδες του Eurohoops Dome!

Η Eurohoops Academy ξεκίνησε την Β’ Φάση του Πρωταθλήματος Παίδων της Β’ ΕΣΚΑ στο… γεμάτο Eurohoops Dome, επικρατώντας στη δεύτερη παράταση με 68-67 του Εξάστερου!

Τα highlights

Το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες της Eurohoops Academy και της PAO BC Academy φάνηκε εξ αρχής ότι θα ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, αλλά οι αθλητές του Κωνσταντίνου Σταμάτη τους κράτησαν κοντά, καταφέρνοντας, μάλιστα, να προηγηθούν στο τέλος του δεκαλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο, ο Εξάστερος είχε υψηλά ποσοστά ευστοχίας, με αποτέλεσμα να φτάσει στο ημίχρονο στο +9. Η ομάδα μας γύρισε προσωρινά το παιχνίδι, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν μια διαφορά ασφαλείας (+8, 30′). Παίρνοντας δύναμη από φίλους, συναθλητές και συγγενείς που βρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου μας, οι αθλητές της Eurohoops Academy έκαναν το δικό τους επιθετικό σερί και άρχισαν ξανά να μειώνουν την απόσταση. Τρία λεπτά πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν μπροστά με μόλις ένα πόντο, με τη Eurohoops Academy να μην τα καταφέρνει στην κανονική διάρκεια, αλλά να κατορθώνει να στείλει το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα, οδηγώντας το ματς στην δεύτερη παράταση. Εκεί, με πάθος και αυταπάρνηση η ομάδα μας μπήκε μπροστά στο σκορ και πέτυχε στον πόντο μία από τις πιο σημαντικές της νίκες!

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Σπύρος Καραούλιας με 22 πόντους, ενώ διψήφιο αριθμό σκόραραν και οι Θεολόγος Ζάχαρης και Γιώργος Αρβανίτης.

Η Eurohoops Academy θα συνεχίσει τη μάχη της διεκδίκησης της ανόδου στην Α2 Παίδων, αλλά και μια θέση στην Τελική Φάση του Πρωταθλήματος Παίδων, με τη 2η Αγωνιστική της διοργάνωσης για την οποία θα αγωνιστεί στο Κλειστό Γυμναστήριο Πετρούπολης κόντρα στην Ολυμπιάδα Πετρούπολης (19/3, 18:00).