Eurohoops Academy

ΑΣΕ Δούκα – Eurohoops Academy (2003)

Το Παιδικό τμήμα της Eurohoops Academy (2003) έπαιξε έναν όμορφο αγώνα μπάσκετ εκτός έδρας με τον ΑΣΕ Δούκα την Κυριακή 11 Νοεμβρίου, χάνοντας στις λεπτομέρειες.

Σε εκτός έδρας αναμέτρηση για το πρωτάθλημα της ΕΣΚΑ, οι αθλητές της Eurohoops Academy που έχουν γεννηθεί το 2003 αντιμετώπισαν την ομάδα του Δούκα στο κλειστό του Δαΐς.

Το παιχνίδι ήταν πολύ ενδιαφέρον με γρήγορο ρυθμό και πολλές όμορφες φάσεις για τους παίκτες των δυο ομάδων. Παρότι βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ, οι αθλητές της Ακαδημίας Eurohoops έπαιξαν δυνατή άμυνα και είχαν σωστές επιλογές στην επίθεση, καταφέρνοντας να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι δυναμικά στο 3ο δεκάλεπτο χτίζοντας μια διαφορά 10 πόντων, όμως και πάλι με πείσμα και καλό κατά διαστήματα μπάσκετ το σκορ έφτασε στο -2 λίγο πριν την λήξη του παιχνιδιού. Τελικά το ταμπλό έγραψε 58-50 με την κόρνα της λήξης και οι δύο ομάδες κέρδισαν το χειροκρότημα από το κοινό στην κερκίδα.