Ολυμπιακός – Ιωνικός 88-93: Τόπο στα “ερυθρόλευκα” νιάτα και φιλική ήττα πριν τον Παναθηναϊκό

2021-02-01T20:46:36+00:00 2021-02-01T21:05:53+00:00.

01/Feb/21 20:46

։ˉʏӠCٍS / Monday's Game Night against COVID-19 / ϋՌЉJϓ - ə͉ʏӠ(֙ԏÑVɁ: ́ъϓ ׏ՆϕчӠ/ EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τον Ιωνικό με 93-88, σε ένα φιλικό παιχνίδι όπου δεν έπαιξαν καθόλου ο Σπανούλης, ο Σλούκας, αλλά και οι τραυματίες Βεζένκοφ και Παπανικολάου.

Tου Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Δίνοντας πολύ χρόνο στα νεαρά παιδιά και ξεκουράζοντας τους Σλούκα και Σπανούλη, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τον Ιωνικό με 93-88, σε φιλικό που έγινε στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας των Πειραιωτών κατά του κορωνοϊού.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας, ο οποίος δεν είχε τους Βεζένκοφ και Παπανικολάου στην διάθεσή του, έδωσε χρόνο στους Νικολαΐδη, Κολοβέρο, Χρηστίδη και Σκουλίδα, με τους νεαρούς να παίρνουν έτσι πολύτιμες εμπειρίες ενόψει του μέλλοντος.

Πλέον ο Ολυμπιακός στρέφει το βλέμμα του στο ντέρμπι με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό (5/12), στο οποίο η νίκη είναι επιβεβλημένη, προκειμένου να συνεχίσει να ελπίζει σε πρόκριση.

Με τον Νικολαΐδη στον άσο, ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με δύο τρίποντα για το 6-0 (2′), δεν είχε όμως την ίδια αποτελεσματικότητα στη συνέχεια, με τον ιωνικό να παίρνει κεφάλι και να κλείνει το δεκάλεπτο στο 25-29. Η εικόνα ήταν διαφορετική στη δεύτερη περίοδο, με τον Κολοβέρο να παίζει στον άσο για τους Πειραιώτες, οι οποίοι, με όπλο την άμυνα και με τον Έλις να παίρνει πρωτοβουλίες, έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 47-43.

Ο Ιωνικός αντέδρασε και ισορρόπησε γρήγορα το ματς στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, περνώντας και μπροστά με τέσσερις (58-62 25′). Ο Ολυμπιακός από την άλλη όμως, με ένα γρήγορο 11-2 και τον Σκουλίδα στο παρκέ, έκλεισε εν τέλει προηγούμενος το δεκάλεπτο με 69-66. Στο τέλος όμως, ο Ολυμπιακός, ο οποίος συνέχισε να δίνει χρόνο στους νεαρούς, δεν βρήκε απάντηση στα μεγάλα σουτ των Τολιόπουλου και Μαυροκεφαλίδη, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με νικητή τον Ιωνικό (88-93).

Πού κρίθηκε:

Τα μεγάλα σουτ του Ιωνικού στο τέλος ήταν και αυτά που “τελείωσαν” την αναμέτρηση, με τους Νικαιώτες να εκμεταλλεύονται την απειρία των νεαρών με τους οποίους αγωνίστηκε ο Ολυμπιακός και να παίρνουν έτσι το φιλικό αποτέλεσμα.