Ζητείται… αντίπαλος για την Εφές, ΤΑΠΕΙΝΩΣΕ την Μακάμπι με 24 πόντους!

2021-03-16T20:12:45+00:00 2021-03-16T21:33:44+00:00.

16/Mar/21 20:12

Η Εφές ΔΙΕΛΥΣΕ την Μακάμπι στο Τελ Αβίβ με 66-90, με την πιο φορμαρισμένη ομάδα της Ευρωλίγκας να φτάνει τις 8 σερί νίκες! ”Μαύρο” βράδυ για την ομάδα του Σφαιρόπουλου.

Ζητείται ομάδα να νικήσει την Εφές ή έστω να την κοντράρει!

Οι Τούρκοι βρίσκονται σε δαιμονιώδη κατάσταση και η Μακάμπι δεν γλίτωσε από τα δόντια τους, γνωρίζοντας την ήττα με 66-90 στο Τελ Αβίβ, για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκας!

Η ομάδα του Αταμάν έκανε ό,τι ήθελε μπροστά σε 1.000 θεατές των Ισραηλινών, για να συνεχίσει το σερί των νικητών με 8, έχοντας συνολικά 19 σε 29 ματς. Μάλιστα, στο εύρος αυτό των 8 τελευταίων αγώνων, κερδίζει κατά μέσο όρο με 21,3 πόντους!

Όσο για το σύνολο του Σφαιρόπουλου, δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να κοιτάξει στα μάτια την Εφές, για να πέσει στο 11-17, γνωρίζοντας μάλιστα την μεγαλύτερη εντός έδρας ήττα στην ευρωπαϊκή ιστορία της (79-102 το 1977 από τη Βαρέζε)!

Για την 30ή αγωνιστική, η Μακάμπι υποδέχεται την Βιλερμπάν (4/3, 21:05), ενώ η Εφές φιλοξενείται από την Μπάγερν (19/3, 21:30).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Η Εφές ξεκίνησε καλύτερα το ματς (6-13) με το δίδυμο Μίτσιτς-Σίμον να κάνει την διαφορά. Η Μακάμπι είχε την απάντηση με Ζίζιτς-Κάσπι για να μειώσει σε 15-17, πριν κλείσει το δεκάλεπτο στο 17-22.

Ο Πλάις μπήκε στην εξίσωση για τους φιλοξενούμενους (8 πόντοι), τα τρίποντα δεν έμπαιναν για τους γηπεδούχους (1/10) και κάπως έτσι φτάσαμε στο 20-36 από το 19-22 (επιμέρους 1-14), με το 31-47 του ημιχρόνου να τα λέει όλα.

Η Εφές είχε το πάνω χέρι με 10/16 τρίποντα με το 40-50 να γίνεται μέσα σε λίγα λεπτά 42-63 με επιμέρους 2-13. Τα πράγματα κάπου εκεί… ξέφυγαν για τα καλά, με την τουρκική ομάδα να υπογράφει το 47-71, σκορ που έκλεισε το δεκάλεπτο και ουσιαστικά το ματς!

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με την διαφορά να είναι σταθερά στο +20 για την Εφές, σε μία αναμέτρηση που είχε από ώρα χάσει το ενδιαφέρον της, μιας και ο νικητής είχε βρεθεί. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με το 66-90.

Πού κρίθηκε: Η Μακάμπι μείωσε σε 40-50, αλλά η Εφές πάτησε γκάζι και βρέθηκε άμεσα στο +21 (42-63).

Παίκτης-κλειδί: Πολλοί οι πρωταγωνιστές των νικητών, με τον Λάρκιν να μετράει 15 πόντους-4 ριμπάουντ-3 ασίστ, τον Μίτσιτς 15 και τους Σίμον-Πλάις από 10. Για την Μακάμπι, προσπάθησε με 15 πόντους-5 ριμπάουντ ο Ουίλμπεκιν και με 14-4 ο Ζίζιτς. Στους 10 ο Ντόρσεϊ.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 31-47, 47-71, 66-90

Μακάμπι: Μπράιαντ 7, Ουίλμπεκιν 15, Τζόουνς 3, Καλοϊάρο, Χάντερ 4, Κοέν, Κάσπι 5, Ντόρσεϊ 10, ΝτιΜπαρτολομέο, Μπλέιζερ 2, Μπέντερ 6, Ζίζιτς 14

Εφές: Λάρκιν 15, Μπομπουά 6, Σίνγκλετον 7, Μπαλμπάι 2, Μούσα, Σανλί 8, Μοερμάν 4, Πλάις 10, Μίτσιτς 15, Άντερσον 8, Ντάνστον 5, Σίμον 10