Ολυμπιακός: Κέρδισε Μονακό και… Ντόρσεϊ στο Ευρωλιγκάτο φιλικό! (videos)

2021-09-05T21:33:20+00:00 2021-09-05T22:32:16+00:00.

05/Sep/21 21:33

Ο Ολυμπιακός έκανε το 2/2 στο “bwin TOURNAMENT AGAINST COVID-19” του ΣΕΦ κερδίζοντας μετά το Λαύριο και τη Μονακό με το σαφώς πιο δύσκολο 98-93 παρουσιάζοντας αγωνιστικά προβλήματα, αλλά και αρετές 25 ημέρες πριν την έναρξη της Ευρωλίγκα.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός στην τελευταία ημέρα του “bwin TOURNAMENT AGAINST COVID-19” στο ΣΕΦ όπου τιμήθηκε η Ομάδα Εφήβων από τον θρύλο του συλλόγου Ντέιβιντ Ρίβερς, κατάφερε να κερδίσει την Μονακό με 98-93 και να πάρει την πρώτη θέση του τουρνουά, παρότι προβλημάτισε κατά διαστήματα κάτι λογικό για την εποχή.

Την τρίτη θέση του τουρνουά κατέκτησε το Λαύριο κερδίζοντας σε ένα φιλικό “θρίλερ” το Περιστέρι με 88-86 με πρωταγωνιστή στο τέλος τον Κάρτερ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δυσκολεύτηκε και στα 40′ λεπτά του αγώνα από τους ιδιαίτερα αθλητικούς Γάλλους κυρίως όμως στην άμυνα η οποία ειδικά περιφερειακά αντιμετώπισε προβλήματα. Παράλληλα στην επίθεση η δουλειά… έγινε αν και η κυκλοφορία και η δημιουργία δεν ήταν σε πολύ υψηλά στάνταρ, κάτι που οφειλόταν στα αρκετά εύκολα λάθη και στην άμυνα αλλαγών της Μονακό.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν ο Βεζένκοφ με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 ριμπάουντ, ο Ντόρσεϊ με 20 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ και ο Ζαν-Σαρλ με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Να επισημανθεί πως από τους Πειραιώτες απουσιάζουν οι τραυματίες Παπανικολάου – Πρίντεζης, ενώ από τις 9 μέχρι και τις 12 Σεπτεμβρίου ο Ολυμπιακός θα συμμετάσχει στο τουρνουά της Κύπρου αντιμετωπίζοντας Ζενίτ, ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Λαύριο (αντικατέστησε την Μακάμπι).

Διπρόσωπος στο πρώτο ημίχρονο – “Ρεσιτάλ” από Ντόρσεϊ!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με προβλήματα καθώς στην επίθεση η κυκλοφορία δεν ήταν καλή και συγκέντρωση δεν υπήρχε με αποτέλεσμα να γίνουν έξι συνεχόμενα λάθη (7 συνολικά σε 7′!) και αυτόματα οι Γάλλοι εκμεταλλευόμενοι το transition και το επιθετικό ριμπάουντ κυριάρχησαν και προηγήθηκαν με 18-7 (στο 7′)!

Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους “ερυθρόλευκους” να μειώνουν σε 25-18, αφού “έσφιξαν” την άμυνα τους, σταμάτησαν τα λάθη και βρήκαν πόντους από τον Μάρτιν (6 πόντους) στη ρακέτα.

Στο δεύτερη δεκάλεπτο τα αμυντικά προβλήματα συνεχίστηκαν, αλλά παράλληλα ο ρυθμός της επίθεσης του Ολυμπιακού ήταν καλύτερος και με τους ΜάρτινΝτόρσεϊ (12 και 6 πόντους) να σκοράρουν και τον Λαρεντζάκη δημιουργό το σκορ έγινε 32-30 (στο 13′). H Μονακό με μακρινά σουτ των Άντζουσιτς – Λι κρατούσε το προβάδισμα (46-39 στο 18′), αφού οι “ερυθρόλευκοι” είχαν σοβαρό πρόβλημα στην περιφερειακή άμυνα.

Στο 19ο λεπτό ο Ντόρσεϊ είχε φτάσει γρήγορα τους 15 πόντους (5/5 σουτ, 3 ριμπάουντ) και ο Ουόκαπ με δικό του τρίποντο ισοφάρισε σε 49-49 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ανατροπή 55-51 και buzzer beater τρίποντο του Βεζένκοφ (6/12 ο Ολυμπιακός, 8/15 η Μονακό)!

Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ “καθάρισαν” τους Γάλλους που του έβαλαν δύσκολα

Το δεύτερο ημίχρονο του φιλικού στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τον Βεζένκοφ μόνο να σκοράρει από τον Ολυμπιακό και την Μονακό να βρίσκει ξανά ροή στην επίθεση και να μειώνει σε 63-61 (στο 25′) με τον Άντζουσιτς να έχει 14 πόντους και τους Πειραιώτες να μην ελέγχουν τον ρυθμό. Μάλιστα οι Γάλλοι ισοφάρισαν κιόλας σε 68-68 (στο 28′) και πάλι με τον Σέρβο (18 πόντους) παρότι ο Βεζένκοφ ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Μονεγάσκους μπροστά με 75-72, αφού οι “ερυθρόλευκοι” σταμάτησαν να βρίσκουν σκορ μέσα και έξω από τη ρακέτα πλην του Βεζένκοφ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Βούλγαρος φόργουορντ του Ολυμπιακού έκανε τα πάντα στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση και με τη βοήθεια του Σλούκα που πέτυχε 5 σερί πόντους οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά με 79-77 (στο 33′). Η άμυνα της ομάδας του Μπαρτζώκα στην περιφέρεια έδειχνε να έχει σφυγμό και ο Λαρεντζάκης με τους πρώτους του πόντους (καλάθι και φάουλ) έκανε το σκορ 82-79 (στο 35′).

3′ λεπτά πριν το φινάλε όλα ήταν ρευστά ως προς το νικητή με τον Ντόρσεϊ να κάνει με νέο τρίποντο (3/4, 20 πόντους) το σκορ 87-84, όμως ο Μοτεγιούνας στο 38′ μείωσε σε 87-86 πριν ο Ζαν-Σαρλ (17 πόντους) κάνει το 89-86 (1:30′ πριν τη λήξη) και ο Βεζένκοφ το 91-86 στο 39′ και χρήσει εν τέλει τον Ολυμπιακό φαβορί. Τελικά ο Ολυμπιακός με 2/2 βολές του Ζαν-Σαρλ “κλείδωσε” τη φιλική νίκη την οποία πήρε στο τέλος με 98-93!

Δεκάλεπτα: 18-25, 55-51, 72-75, 98-93.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 9, Ντόρσεϊ 20, Λούντζης, Λαρεντζάκης 3, Μουόσα, Φαλ 2, Σλούκας 10, Μάρτιν 11, Βεζένκοφ 24, Ζαν-Σαρλ 19, Χρηστίδης, ΜακΚίσικ

Μονακό (Μίτροβιτς): Γκρέι, Λι 13, Άντζουσιτς 20, Ντεμάς 3, Τραορέ 2, Ντιαλό 3, Ουτάρα, Χολ 10, Βέστερμαν, Μότουμ 16, Μοτεγιούνας 18, Μπουτσιέλε  8