Η Φενέρ ανεβαίνει, σε πρόβλημα η Μακάμπι (video)

2021-12-14T20:48:55+00:00 2021-12-14T23:24:43+00:00.

14/Dec/21 20:48

Η Φενέρ πήρε τη νίκη απέναντι στη Μακάμπι (90-79) φτάνοντας τα 3 σερί θετικά αποτελέσματα, ενώ από την άλλη η ομάδα του Λαού προβληματίζει, φτάνοντας τις 5 σερί ήττες στην Ευρωλίγκα.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Στο 6-9 ανέβηκε η Φενέρ, με την τουρκική ομάδα να παίρνει μια σπουδαία νίκη επί της Μακάμπι με 90-79.

Τα πάντα κρίθηκαν στην τρίτη περίοδο, όταν και η διαφορά εκτοξεύτηκε, με την Μακάμπι να παλεύει, αλλά να μην καταφέρνει να επιστρέψει. Έτσι, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου υποχώρησε στο 7-8, φτάνοντας μάλιστα τις 5 σερί ήττες.

Ο Μπούκερ με 22 πόντους ήταν ο κορυφαίος, ενώ 21 πόντους είχε ο ΝτεΚολό.

Ο Νάναλι από την άλλη είχε 18 πόντους κόντρα στη πρώην ομάδα του.

Το ματς:

Η Μακάμπι ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και βρέθηκε μπροστά με 5-11 (4’), όμως η συνέχεια δεν ήταν αντίστοιχη. Η Φενέρ αντέδρασε και πάτησε γκάζι, παίρνοντας το προβάδισμα και κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 23-18.

Η Φενέρ κρατούσε άνετα το προβάδισμα και στην δεύτερη περίοδο, με την Μακάμπι να μην κατορθώνει να απειλήσει ουσιαστικά τους Τούρκους. Κάπως έτσι το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 42-37.

Η τρίτη περίοδος ανήκε ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ στη Φενέρ. Η ομάδα της Πόλης έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, με το επιμέρους της περιόδου να φτάνει στο 28-14! Κάπως έτσι η διαφορά εκτοξεύτηκε, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 70-51.

Η Μακάμπι στη συνέχεια προσπάθησε να επιστρέψει και να μειώσει, χωρίς όμως αοτέλεσμα, με το τέλος του αγώνα να βρίσκει τη Φενέρ νικήτρια με 90-71.

Δεκάλεπτα: 23-18, 42-37, 70-51, 90-79.

Παίκτης κλειδί:

Ο Μπούκερ έκανε το καλύτερό του ματς με τη φανέλα της Φενέρ, σταματώντας στους 22 πόντους.

Πού κρίθηκε:

Μα φυσικά στην τρίτη περίοδο. Σε αυτό το διάστημα η Φενέρ έκανε πάρτι στο παρκέ, εκτοξεύοντας την διαφορά.

Φενέρ (Τζόρτζεβιτς): Χαζέρ 5 (1), Μπιμπέροβιτς, Ντε Κολό 21 (8/11 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χένρι 9 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πιερ 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκούντουριτς 9 (2), Βέσελι 8 (3/9 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 μπλοκ), Μπούκερ 22 (8/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πολονάρα 8 (2)

Μακάμπι (Σφαιρόπουλος): Ουίλμπεκιν 14 (4/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Έβανς 13 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Καλέιρο 7 (1), Ουίλιαμς 10 92), Τέιλορ 5, Ρέινολντς 3, Μπλέιζερ, Νάναλι 18 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ζίζιτς 9 (4/12 δίποντα, 11 ριμπάουντ)