Ρεάλ: Πήρε το ματς των 202 πόντων απέναντι στην Παρτιζάν!

2022-11-24T22:48:47+00:00 2022-11-25T02:05:33+00:00.

24/Nov/22 22:48

Η Ρεάλ, σε μια αναμέτρηση όπου το σκορ έφτασε στον… Θεό, πήρε τη νίκη απέναντι στην Παρτιζάν με το εντυπωσιακό 105-97!

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Η Ρεάλ και η Παρτιζάν ΑΚΟΜΑ ΣΚΟΡΑΡΟΥΝ, με τη Βασίλισσα, μετά από ένα εντυπωσιακό ματς, να επικρατεί των Σέρβων με 105-97/

Η Παρτιζάν έβαλε 40(!) στη πρώτη περίοδο, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με την Ρεάλ να γκαζώνει και να φτάνει στη νίκη και μάλιστα με ένα εντυπωσιακό σκορ.

Κορυφαίος της Ρεάλ, η οποία ανέβηκε στο 7-3, ήταν ο Σέρχι Γιουλ με 20 πόντους, ενώ 17 πρόσθεσε ο Ταβάρες.

Για την Παρτιζάν, η οποία υποχώρησε στο 5-5, ο ΛεΝτέι είχε 20 πόντους και ο Έξουμ 17.

Η Παρτιζάν ξεκίνησε με σπασμένα φρένα την αναμέτρηση! Οι Σέρβοι, έχοντας 8/12 έβαλαν 40(!) πόντους στη πρώτη περίοδο και στο 10 ήταν στο 32-40, όμως η συνέχεια δεν ήταν ίδια.

Η Ρεάλ ανέβασε την άμυνά της και δέχθηκε μόλις 11 στο δεύτερο δεκάλεπτο, παίρνοντας το προβάδισμα με 54-51 στην ανάπαυλα. Μάλιστα δεν σταμάτησε εκεί, καθώς με όπλο την επίθεση αυτή τη φορά (που εντάξει, δεν τα είχε πάει και άσχημα προηγουμένως) πήρε τον έλεγχο και έφτασε στο +12 στο 30’ (86-74).

Στη συνέχεια τίποτα δεν άλλαξε ουσιαστικά, καθώς η Παρτιζάν δεν μπόρεσε να απειλήσει, με το τέλος του αγώνα να βρίσκει τη Ρεάλ νικήτρια με 105-97!

Δεκάλεπτα: 32-40, 54-51, 86-74, 105-97

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Γκος 8 (2) ,Κοζέρ 2 , Αμπάλδε 2 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χεζόνια 15 (1/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Ροντίγκεζ, Ντεκ 15 (7/8 δίποντα, 1/1 βολή, 4 ασίστ), Πουαριέ 4 (4 ριμπάουντ), Κορνελί 6, Ταβάρες 17 (7/9 δίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γιουλ 20 , Εντιαγέ 2 (4 ριμπάουντ), Μούσα 14 (1/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ασίστ)

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 20 (2/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ) , Πάντερ 16 (2/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου (0/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1 ασίστ), Έξουμ 17 (4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Μπροτζιάνσκι 8 (2/5 τρίποντα) , Νάναλι 15 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές. 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λεσόρ 8, Άντζουσιτς 13 (1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη) , Μαντάρ