Μονακό – Μπάγερν: Χαλάρωσε στο τέλος, αλλά η νίκη μετράει (videos)

2022-11-25T21:11:06+00:00 2022-11-26T00:05:24+00:00.

25/Nov/22 21:11

Η Μονακό δυσκολεύτηκε, όμως στο τέλος έκαμψε την αντίσταση της Μπάγερν, επικρατώντας με 80-79 και κατακτώντας την 7η νίκη της.

Η Μονακό επέστρεψε στις νίκες, με την ομάδα του πριγκιπάτου να επικρατεί της μαχητικότατης Μπάγερν με 80-79 στην έδρα της και να ανεβαίνει στο 7-3.

Η ομάδα του πριγκιπάτου ζορίστηκε, όμως στο τέλος έφτασε στο +10, δείχνοντας να καθαρίζει το ματς. Από την άλλλη βέβαια, η Μπάγερν δεν τα παράτησε και μείωσε στον πόντο, όμως δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο.

Ο Οκόμπο είχε είχε 16 πόντους για τη Μονακό, ενώ από 13 πρόσθεσαν οι Ντιαλό και Τζέιμς.

Ο Ομπστ είχε 18, έχοντας 15 από τους 29’ της ομάδας του στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Ρούμπιτ να προσθέτει 14.

Η Μονακό μπήκε δυναμικά και βρέθηκε στο +11 (15-4) στο 5’, όμως η συνέχεια δεν ήταν αντίστοιχη. Η Μπάγερν μείωσε και πέρασε μπροστά με 4 (22-26, 14’), με το ματς να γίνεται πλέον θρίλερ!

Το ημίχρονο έκλεισε στο 34-33 και το τρίτο δεκάλεπτο στο 53-50, ενώ στο 32’ το σκορ ήταν στο 57-55. Κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν.

Ένα επιμέρους 10-2 έστειλε τη Μονακό στο +10 (67-57, 35’), με τους Μονεγάσκους να θέτουν έτσι τις βάσεις για τη νίκη! Η Μπάγερν δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και μείωσε στους 3 (79-76, 39’) Ο Λόιντ έκανε το 80-76, ο Ομπστ μείωσε στον πόντο (80-79), όμως στο 1’’ που απέμενε τίποτα δεν άλλαξε. Τελικό σκορ 80-79 και νίκη για τη Μονακό.

Πού κρίθηκε:

Το γκάζι της Μονακό στο τέλος ήταν κομβικό, καθώς η Μπάγερν δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή μετά από αυτό.

Παίκτης κλειδί:

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν ο κορυφαίος έχοντας 13 πόντους και 6 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 17-14, 34-33, 53-50, 80-79

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκομπό 16 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Μπράουν 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 3 κλεψίματα), Λόιντ 8 (3/10 σουτ), Μπλόσομγκεϊμ 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μακουντού, Ντιάλο 13 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μοτιεγιούνας 4, Μορμάν, Ουαταρά 2, Χολ 10 (4/5 δίποντα, 2/3 βολές), Τζέιμς 13 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Μπάγερν (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 2, Γουίνστον 12 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκιφάι 6 (2), Χάντερ 6 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπόνγκα 2, Γιάραμα 10 (1), Λούτσιτς 5 (1), Όμπστ 18 (5/7 τρίποντα), Χάρις, Ρούμπιτ 14 (5/5 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκιλέσπι 4