Παναθηναϊκός: Με 22-6 στο τέταρτο δεκάλεπτο ήρθε η πρώτη φιλική νίκη (videos)

2023-09-04T19:33:03+00:00 2023-09-04T23:56:15+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

04/Sep/23 19:33

SloukasKostas-Panathinaikos-KRKA

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να εμφανίστηκε κάπως μαγκωμένος στο πρώτο του φιλικό, όμως επικράτησε στο τέλος της σλοβένικης Κρκα (91-80).

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός έδωσε το πρώτο του φιλικό ενόψει της νέας σεζόν, με την ΚΡΚΑ Νόβο Μέστο στη Σλοβενία.

Οι “πράσινοι” εμφανίστηκαν κάπως… μαγκωμένοι στο πρώτο τους φιλικό, όμως επικράτησαν στο τέλος της σλοβένικης Κρκα (91-80), τρέχοντας ένα επιμέρους 22-6 στην τέταρτη και τελευταία περίοδο.

Το τριφύλλι προετοιμάζεται εν όψει νέας χρονιάς, με τους Δημήτρη Μωραΐτη, Ιωάννη Παπαπέτρου, Ματίας Λεσόρ, Χουάντσο Ερνανγκόμεθ και Ντίνο Μήτογλου (συνέχισε το ατομικό πρόγραμμα) να βρίσκονται εκτός αποστολής για τον πρώτο αυτό αγώνα.

Ο Εργκίν Αταμάν παρόλο που ένιωσε μία μικρή αδιαθεσία με πόνους στο στομάχι, βρέθηκε στον πάγκο των πρασίνων με τον ίδιο να επιλέγει στην πρώτη πεντάδα τους Σλούκα, Βιλντόζα, Γκριγκόνις, Μαντζούκα και Μπαλτσερόφσκι.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως μουδιασμένες, με τον Παναθηναϊκός να βρίσκει χώρους στην επίθεση και να παίρνει ένα προβάδισμα με 13-7, έπειτα κι από τρίποντο του Λευτέρη Μαντζούκα.

Οι Σλοβένοι κατάφεραν παρόλα αυτά μέσα από την άμυνά τους να βγάλουν αντίδραση και μέσα από ένα δικό τους επιμέρους 15-7, μείωσαν στο καλάθι στο τέλος της πρώτης περιόδου, μετά από το εύστοχο σουτ τριών πόντων του Γκριγκόνις.

Οι “πράσινοι” συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να περνάει μέσα στο παρκέ και να καρφώνει εντυπωσιακά για το 28-27, έξι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Όλεκ Μπαλτσερόφσκι πέτυχε το πρώτο του καλάθι με τη φανέλα του Παναθηναϊκού με όμορφο χουκ από κοντά, αλλά η ΚΡΚΑ που έδειξε να είναι σκληρό καρύδι, συνέχιζε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ, με το τριφύλλι να κάνει λάθη στο πρώτο μέρος και να υπολείπεται στο σκορ (47-43).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κρκα μπήκε δυνατά και κατάφερε να πάρει μία διαφορά της τάξης των επτά πόντων (55-48), με τον Παναθηναϊκό να μειώνει λίγο αργότερα στους τέσσερις (59-55).

Οι πράσινοι συνέχιζαν να προσπαθούν κυρίως μέσα από την άμυνά τους, με τον Γκραντ να σκοράρει και να μειώνει σε 69-64, με τον Κάιλ Γκάι λίγο αργότερα να σκοράρει έξω από την γραμμή των 6.75μ. και να μειώνει σε 74-69 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν μπήκαν δυνατά στο παρκέ και αποφασισμένοι να πάρουν το προβάδισμα.

Έτσι κι έγινε στο πρώτο δίλεπτο, με πενταδάτους τους,  Γκραντ, Γκάι, Καλαϊτζάκη, Σαμοντούροφ και Κώστα. Ο Γκραντ με δικούς του τέσσερις συνεχόμενους πόντους και ο Αντετοκούνμπο με κάρφωμα, έδωσαν στον Παναθηναϊκό το προβάδισμα με 75-74.

Στο πεντάλεπτο πριν το φινάλε του αγώνα, ένας απ’ τους καλύτερους παίκτες των πρασίνων, σημείωσε ένα ακόμη τρίποντο και έδωσε για πρώτη φορά στην ομάδα του έναν αέρα έξι πόντων (80-74). Ο Μπαλτσερόφσκι συνέχισε να είναι απειλή για τη σλοβένικη ομάδα, με τον Σαμοντούροφ να του δίνει την ασίστ κι εκείνος να σκοράρει από κοντά για το 84-78.

Πλέον οι “πράσινοι” άρχισαν να αφήνουν στην άκρη το άγχος που είχαν στην αρχή και να σκοράρουν με ευκολία έξω από την περίμετρο, με τον Λούκα Βιλντόζα να παίρνει σειρά, έπειτα από ασίστ του Κώστα Σλούκα, ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα 22-6 στην τέταρτη περίοδο και έφυγε νικητής με 91-80.

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ο Όλεκ Μπαλτσερόφσκι με 21 πόντους, ενώ ο Βιλντόζα ακολούθησε με 13. Στους 12 σταμάτησε ο Γκραντ μαζί με τον Αντετοκούνμπο.

Επόμενο φιλικό προετοιμασίας για τον Παναθηναϊκό, την Πέμπτη (7/9) απέναντι στην Τσεντεβίτα Ολίμπια.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 47-43, 74-69, 80-91

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Π. Καλαϊτζάκης 6 (2), Βιλντόζα 13 (2), Γκάι 7 (1), Μπαλτσερόφσκι 21, Σλούκας 5 (1), Σαμοντούροβ, Γκραντ 12 (2), Αντετοκούνμπο 12, Γκριγκόνις 4 (1), Μαντζούκας 11 (1)

Krka: Στέργκαρ 18 (2), Εντοσόουμαν 10, Τσερκβένικ 5, Μπάτσβιτς 4 (1), Κάζινς 15  (1), Τζούρκοβιτς 2, Σπαν 13 (3), Πλουτ, Σκεντέλι 6, Μακούρα 7, Μπόμπναρ