Λαρεντζάκης: Βγήκε μπροστά με τον… μανδύα του ηγέτη και υπέγραψε τη νίκη επί της Παρτιζάν

2023-10-19T22:54:11+00:00 2023-10-19T23:56:55+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

19/Oct/23 22:54

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν το κάτι άλλο, έκανε αυτό που έπρεπε στην τέταρτη περίοδο και έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην πρώτη ευρωπαϊκή νίκη του Ολυμπιακού για φέτος στο ΣΕΦ.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός αυτή τη φορά τα κατάφερε και πήρε την πρώτη του νίκη μέσα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, επικρατώντας στην παράταση της Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με 98-94.

Η Παρτιζάν μπορεί να πραγματοποίησε μία τρομερή τρίτη περίοδο, όμως ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στο τέταρτο δεκάλεπτο και ήταν αυτός που έδωσε το κάτι παραπάνω στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Ουσιαστικά ήταν εκεί για τους γηπεδούχους στην αντίδραση που έβγαλαν στην τέταρτη περίοδο με 14 πόντους σε εκείνο το διάστημα.

Ο Λαρεντζάκης βγήκε μπροστά, σκόραρε κατά ριπάς και με κρίσιμες βολές στο φινάλε (9/9) -μαζί με αυτές του Ουόκαπ– έγραψε το τελικό 98-94 και την πρώτη νίκη για φέτος μέσα στο ΣΕΦ.

Νιώθω ωραία για τη νίκη μετά την βαριά ήττα στο Μιλάνο, αλλά το σημαντικό ειναι ότι αντιδράσαμε από το -15. Δεν είχαμε ρυθμό στην τρίτη περίοδο, αλλά επιστρέψαμε, βάλαμε μεγάλα καλάθια και πήραμε μία σημαντική νίκη. Πάντα παίρνουμε ενέργεια από το ΣΕΦ, ευχαριστούμε τον κόσμο“, δήλωσε ο Λαρεντζάκης μετά το τέλος του αγώνα.

Μάλιστα, ο Μάικ Τζέιμς του έβγαλε το καπέλο, καθώς τιτίβισε και σχολίασε την εμφάνισή του μέσα από τον προσωπικό του λογαριασμό στο Twitter.

Πείτε ό,τι θέλετε για τις ικανότητες του Λάρι ή για το πόσο σημαντική θέση έχει στην ομάδα του. Αλλά όταν μπαίνει η τέταρτη περίοδος, τότε είναι που εμφανίζεται, έχει καρδιά”.