Βαλένθια – Παναθηναϊκός 81-82: Δραπέτευσε από τη “Fonteta” και ξόρκισε την ισπανική κατάρα!

2024-01-05T22:41:56+00:00 2024-01-07T15:59:29+00:00.

gadamopoulos

05/Jan/24 22:41

Vildoza-Panathinaikos-Valencia

Ο Παναθηναϊκός πέρασε από τη Βαλένθια και κατάφερε να κερδίσει επί ισπανικού εδάφους έπειτα από πέντε χρόνια και 18 σερί ήττες στην Ιβηρική. . Σπουδαίο ματς και season-high 19π. από τον Βιλντόζα, που κάλυψε το κενό του Σλούκα και με τη “χρυσή” βολή του Λεσόρ στο 1,9΄΄ έφερε τους «πράσινους» στο 11-8.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η «κατάρα» της Ισπανίας «έσπασε» για τον Παναθηναϊκό! Οι «πράσινοι» νίκησαν το βράδυ της Παρασκευής (5/1) στη Βαλένθια με 82-81, χάρη σε 1/2βολ. του Ματίας Λεσόρ στα 1,9΄΄ και φτάνοντας σε ρεκόρ 11-8 για φέτος, πέτυχαν την πρώτη νίκη στην Ιβηρική έπειτα από τον Φεβρουάριο του 2019 και 18 σερί ήττες!

Το «τριφύλλι», παρουσία 300 οπαδών του, και με τον εξαιρετικό Λούκα Βιλντόζα να παίζει και για τον τραυματία Σλούκα και να έχει season-high με 19π., κατάφερε 48 ώρες μετά την ήττα στη Βιτόρια να αντιστρέψει το κλίμα. Κυρίως, γιατί έκανε το ίδιο με τα δεδομένα στην τέταρτη περίοδο του αγώνα.

Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν δεν «πλήρωσαν» ούτε τις δέκα χαμένες βολές (19/29) ούτε το κάκιστο ξεκίνημα στο τελευταίο δεκάλεπτο, στο οποίο έμειναν χωρίς πόντο στα πρώτα 4,5 λεπτά, μένοντας και πίσω με 73-66. Ωστόσο, ισοφάρισαν αρχικά σε 77-77 στο 38΄ και πέτυχαν με συγκλονιστικό τρόπο την ολική ανατροπή, αφήνοντας τους γηπεδούχους σε ρεκόρ 10-9

Ο Βιλντόζα εκμεταλλεύτηκε τη 1/2βολ. του Τζόουνς στα 33,3΄΄, όταν με λέι απ ισοφάρισε στα 18,8΄΄ σε 81-81. Μετά το άστοχο τρίποντο του Χάρπερ, ο Λεσόρ κέρδισε φάουλ από τον Ντέιβις στη διεκδίκηση του ριμπάουντ και ήταν… ημί-ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του, αφού ο Οτζελέγε βρήκε σίδερο στο τρίποντο της νίκης!

Για την επόμενη, 20η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Βαλένθια υποδέχεται στις 9/1 τη Ζαλγκίρις, ενώ ο Παναθηναϊκός φιλοξενεί την ίδια μέρα την Εφές.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Λάθη και αστοχία…

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 9-3 στο 4΄, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με επιμέρους 11-1 και προσπέρασαν με 14-10 στο 7΄, εκμεταλλευόμενοι τα τέσσερα λάθη και το 1/6 τρίποντα των «πράσινων». Οι 7π. του Λεσόρ και οι 5π. του Γκριγκόνις, πάντως, βοήθησαν το «τριφύλλι» να μείνει κοντά στο δεκάλεπτο (23-22).

Αντίδραση με Γκραντ, Βιλντόζα

Η Βαλένθια φάνηκε να έχει τον έλεγχο και στο 14΄ κατάφερε να ξεφύγει με 7π. (33-26), χάρη στο καλό βράδυ του Τζόουνς, που είχε 9π. ως την ανάπαυλα. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, είχαν επτά επιθετικά ριμπάουντ και αντέδρασαν αρχικά με τα δύο τρίποντα του Βιλντόζα, για να περάσουν μπροστά με 37-36 στο 17΄. Παρά το προσωρινό 45-40 των Ισπανών, με «όπλο» την άμυνα «ζώνης» τους, οι 9π. του Τζέριαν Γκραντ στο δεκάλεπτο έφεραν το 47-47 του ημιχρόνου, με δικό του τρίποντο!

Σπατάλη του +9…

Ο Παναθηναϊκός άρχισε καλά την τρίτη περίοδο, για το 54-47 του 22΄. Με τον Βιλντόζα, μάλιστα, να σκοράρει πέντε σερί πόντους, οι παίκτες του κόουτς Αταμάν ξέφυγαν με 59-50 στο 25΄, έχοντας το πάνω χέρι, αλλά… Η Βαλένθια «μάζεψε» γρήγορα το ματς και με σερί 10-0 προσπέρασε 60-59. Το «τριφύλλι» είχε 5/7τριπ. στο δεκάλεπτο, όμως οι οκτώ χαμένες βολές το άφησαν πίσω με 69-66 στο 30΄…

Πού κρίθηκε: Στο comeback του Παναθηναϊκού στα τελευταία 5΄, όταν παρά τις 19/29 βολές είχε επιμέρους 16-8 και ανέτρεψε τα εις βάρος του δεδομένα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λούκα Βιλντόζα «κουβάλησε» τον Παναθηναϊκό σε όλο το ματς και ισοφάρισε στα 18,8΄΄ σε 81-81. Ο Αργεντινός πέτυχε την καλύτερη φετινή επίδοσή του με 19π., 2/3διπ. και 5/7τριπ.!

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 47-47, 69-66, 81-82.

Βαλένθια (Μούμπρου): Χάρπερ 12 (3/6τριπ.), Πουέρτο, Ρίβερς 7, Πραντίγια 2, Άντερσον 4, Λόπεθ-Αροστέγκι 5, Τζόουνς 10, Ίνγκλις 7 (3/7διπ., 7ριμπ.), Γιόβιτς 5 (1), Ρόμπερτσον 6 (2/4τριπ.), Ντέιβις 10, Οτζελέγε 13 (1/2τριπ., 8ριμπ.).

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζακης, Βιλντόζα 19 (2/3διπ., 5/7τριπ.), Γκραντ 13 (3/4διπ., 1/5τριπ., 6ασ.), Ναν 7 (2/9διπ., 1/3τριπ.), Λεσόρ 12 (4/6διπ., 4/8βολ., 4ριμπ.), Αντετοκούνμπο 5, Γκριγκόνις 11 (2/6τριπ.), Ερναγκόμεθ 4, Μήτογλου 11 (1/4διπ., 2/4τριπ., 5ριμπ.).