Μονακό – Φενέρ 76-69: Την… κατάπιε στο φινάλε, αλλά δεν πήρε τη διαφορά

2024-02-02T22:40:02+00:00 2024-02-02T23:30:32+00:00.

Μάνος Φυρογένης

02/Feb/24 22:40

Εντυπωσιακό photo-finish της Μονακό στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας που λύγισε τη Φενέρμπαχτσε (76-69), την έπιασε στο 15-10 αλλά δεν κάλυψε και τη διαφορά του πρώτου γύρου.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Η ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ έκανε καλό στη Μονακό, η οποία πέτυχε τρίτη συνεχόμενη νίκη (76-69) τη Φενέρμπαχτσε και ανέβηκε στο… τρενάκι της 4ης θέσης (15-10), εκεί που βρίσκεται και ο Παναθηναϊκός.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο φινάλε με το επιμέρους 21-8 της κρίσιμης τελευταίας περιόδου να κάνει τη διαφορά. Δεν κάλυψαν τη διαφορά των 12 πόντων οι Μονεγάσκοι από το πρώτο παιχνίδι.

Πλησίασε ακόμα περισσότερο στην all-time κορυφή των σκόρερ ο Μάικ Τζέιμς που ήταν απροσπέλαστος με 23 πόντους, 6 ασίστ και μόλις ένα λάθος. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Οκόμπο (16π) και Μπράουν (15π.).

Δείτε τα Στατιστικά του Αγώνα ΕΔΩ

Ήρθαν τα πάνω… κάτω

Η καλή – ανταγωνιστική για τον ουδέτερο – μέρα από το πρωί φαίνεται. Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες παρέμειναν σιμά η μία στην άλλη και όλα έδειχναν ντέρμπι. Η αρμάδα του Σάρας παρέμενε μπροστά στο σκορ και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 25-21 υπέρ της, σε έναν αγώνα που ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό.

Η Φενέρ διατήρησε το υψηλό της τέμπο και έφτασε στα πρόθυρα της διψήφιας διαφοράς, 36-27 (4’09”) ενώ πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 44-36.

Η ανάπαυλα δεν έδειξε να αλλάζει τη συνθήκη με τους Τούρκους να ανεβάζουν ρυθμό, φτάνοντας μάλιστα στο τη διαφορά στο +10 (54-45), στο 25′. Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν και ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο στο -6, 61-55.

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε και το επιμέρους σκορ της Μονακό ολοένα και μεγάλωνε. Η Μονακό πήρε το πάνω χέρι με τον Μάικ Τζέιμς να… χτυπά στο κατάλληλο σημείο και να βάζει την ομάδα του Ομπράντοβιτς σε θέση οδηγού με τρίποντο για το 67-66.

Η Μονακό είχε ανεβάσει την πίεσή της μην επιτρέποντας τίποτα εύκολο στη Φενέρ που έβρισκε σκορ με το σταγονόμετρο. Στο 4’15” ο Μότλεϊ συμπλήρωσε τα πέντε φάουλ (έκανε δύο μαζεμένα) και αποχώρησε από το παρκέ, γεγονός που δεν επέτρεψε στους Τούρκους να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο αφού η περιφερειακή τους γραμμή είχε… μπλοκάρει κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο.

Η Φενέρ έμεινε για επτά λεπτά μόλις με ένα πόντο, με τους ψηλούς να των Μονεγάσκων να κάνουν πάρτι αφού έφυγε από το παιχνίδι ο Μότλεϊ για να φτάσουν στη νίκη με 76-69.

Που Κρίθηκε

Δεν χωρά αμφιβολία. Η Φενέρ στα τελευταία οκτώ λεπτά του αγώνα πέτυχε μόλις δύο πόντους.

Παίκτης-Κλειδί

Κάθε αγωνιστική και πιο κοντά στο βραβείο του MVP ο Μάικ Τζέιμς που είχε 11 πόντους στην πρώτη περίοδο και 11 στην τελευταία.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 36-44, 55-61, 76-69

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 16, Λόιντ 2, Μπλόσομγκεϊμ 3, Μπράουν 15, Ντιάλο 4 (1), Τζαϊτέ, Μοτιεγιούνας 11, Ουατάρα, Χολ 2, Τζέιμς 23 (6/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος)

Φενέρμπαχτσε (Γιασικεβίτσιους): Μότλεϊ 11 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ουίλμπεκιν 11 (1/3 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Σανλί 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 7 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ), Χέιζ 4 (0/4 σουτ, 4/4 βολές), Μπιμπέροβιτς 2, Νουά 8 (2), Γκούντουριτς 2 (1/8 σουτ), Ντόρσεϊ 2, Καλάθης 10 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Μάνταρ

Photo credit: EuroLeague