Τάιλερ Ντόρσεϊ: Έβλεπε το καλάθι σαν… βαρέλι, ρεκόρ καριέρας με 8/9 τρίποντα

2024-03-15T09:08:56+00:00 2024-03-15T09:08:56+00:00.

15/Mar/24 09:08

dorsey-fener-valencia

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έβλεπε το καλάθι της Βαλένθια σαν… βαρέλι.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ήταν μία μαγική βραδιά για τον διεθνή με την Ελλάδα ομογενή μας γκαρντ, αλλά και τη Φενέρ συνολικά που διέλυσε με 118-88 τη Βαλένθια στην Κωνσταντινούπολη!

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν “καυτός” πετυχαίνοντας 28 πόντους με 8/9 εύστοχα τρίποντα (!!!) και 2/5 δίποντα- παίζοντας μόλις 23 λεπτά!

Ο εξαιρετικός αυτός σουτέρ ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του σε αριθμό εύστοχων σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα καθώς είχε πετύχει οκτώ τρίποντα με 26 πόντους κατά της Χίμκι όταν έπαιζε στη Μακάμπι (νίκη 89-87 στη Ρωσία), ωστόσο τότε είχε επιχειρήσει 13 σουτ έναντι των εννιά χθες βράδυ στην Τουρκία.

Αυτό είχε γίνει στις 23 Οκτωβρίου του 2020.

Φαίνεται πως γενικά η Ρωσία … πήγαινε καλά στον Ντόρσεϊ αφού το επόμενο ρεκόρ του στα τρίποντα ήταν 7/10 κατά της ΤΣΣΚΑ, όταν τότε φορούσε τη φανέλα του Ολυμπιακού.

Σε εκείνο το εκτός έδρας ματς της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα, ο Ντόρσεϊ πέτυχε το ρεκόρ καριέρας του στην Ευρωλίγκα με 32 πόντους

Τη φετινή σεζόν μετράει 9.5 πόντους σε μόλις 18:30 λεπτά μέσο όρο συμμετοχής, έχοντας ένα εξαιρετικό ποσοστό ευστοχίας έξω από τα 6.75 μέτρα, καθώς σουτάρει με 46.7%!

ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΡΕΚΟΡ ΑΠΟ ΤΗ ΦΕΝΕΡ

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έβαλε οκτώ τρίποντα, ο Σκότι Ουίλμπεκιν είχε 6/10 και η Φενέρ ευστόχησε συνολικά σε 24 σουτ πίσω από τη γραμμή, γράφοντας ιστορία στην Ευρωλίγκα.

Τα 24/38 τρίποντα της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους αποτελούν νέο ρεκόρ όλων των εποχών στη διοργάνωση, ενώ οι 118 πόντοι αποτελούν την κορυφαία επίδοση της τουρκικής ομάδας στην Ευρωλίγκα.

Ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις πέτυχε 21 πόντους με 4/7 τρίποντα, ο Ουίλμπεκιν έβαλε 20 κι ο Νικ Καλάθης με τον Γιαμ Μαντάρ τροφοδότησαν τους συμπαίκτες τους με 15 ασίστ, εννιά και έξι αντίστοιχα.