Μπαρτζώκας στους παίκτες του: “Τρία συνεχόμενα Final Four, ψηλά τα κεφάλια”

2024-05-25T13:17:40+00:00 2024-05-25T18:37:44+00:00.

Μάνος Φυρογένης

25/May/24 13:17

Bartzokas - Olympiacos - Berlin

Εμψυχωτικός ο Γιώργος Μπαρτζώκας στη σύντομη ομιλία προς τους παίκτες του μετά την ήττα του Ολυμπιακού στον ημιτελικό κόντρα στη Ρεάλ.

Επιχείρηση ανασύνταξης στον Ολυμπιακό μετά το χαμένο ημιτελικό του Final Four 2024 κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης το βράδυ της Παρασκευής (24/5) στο Βερολίνο. Και αυτή η προσπάθεια ψυχολογικής τόνωσης ξεκίνησε από τον ίδιο το Γιώργο Μπαρτζώκα λίγα μόλις λεπτά μετά τον αποκλεισμό.

Ο τεχνικός των “ερυθρολεύκων” θέλησε να ανεβάσει ψυχολογικά τους παίκτες του βλέποντας πρόσωπα σκυθρωπά, δείχνοντας παράλληλα το δρόμο για τον επόμενο στόχο του Ολυμπιακού που είναι το πρωτάθλημα.

Η Olympiacos B.C. Visa της Τράπεζας Πειραιώς στηρίζει τον Ολυμπιακό στο Βερολίνο!

Ο “coach B” συνεχάρη τους αθλητές του για την προσπάθεια που κατέλαβαν καθόλη τη διάρκεια της χρονιάς και για την οποία πρέπει να αισθάνονται υπερήφανοι ενώ τους ζήτησε να σηκωθούν και να τα δώσουν όλα για το πρωτάθλημα.

Πιο αναλυτικά η ομιλία του:

“Τώρα είμαστε πολύ απογοητευμένοι. Το ευρωπαϊκό μας ταξίδι ολοκληρώθηκε σήμερα εδώ, παίζοντας απέναντι πιθανόν στην καλύτερη ομάδα στο ευρωπαϊκό μπάσκετ. Είναι ιδιαίτερα στενόχωρο για εμάς. Αν είχαμε την ίδια προσέγγιση του δευτέρου ημιχρόνου στο πρώτο, από το πρώτο δευτερόλεπτο του αγώνα, πιστεύω πως θα είχαμε μεγάλη ευκαιρία να κερδίσουμε τον αγώνα.

Αλλά φαίνεται πως ακολουθήσαμε στην αρχή αυτό που ήθελαν εκείνοι να κάνουν. Δεν ξοδέψαμε φάουλ, δεν ήμασταν σκληροί. Αν θυμάστε το σκορ, 9 από τα 13 τρίποντα, αστόχησαν σε 8 σουτ και πήραν 4-5 ριμπάουντ (σ.σ επιθετικά). Εννοώ πως πήραμε 3 αμυντικά ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο.

Κάναμε την προσπάθειά μας στο δεύτερο ημίχρονο, κάποιες λεπτομέρειες έκριναν τον αγώνα γιατί έχουν την ποιότητα και πέτυχαν κάποια πραγματικά δύσκολα σουτ. Εννοείται πως είναι ένα μάθημα για εμάς. Έπρεπε να ξεκινήσουμε τον αγώνα με τον τρόπο που ξέρουμε να κάνουμε. Θυμηθείτε τι έχουμε πει για το physicallity μας.

Δεν μπορούμε να είμαστε πιο χαλαροί από αυτούς και στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν έτσι. Σε κάθε μπάλα 50-50, ήμασταν δεύτεροι. Γι΄αυτό πήραν αυτοπεποίθηση και σούταρα τη καλά τη μπάλα και έτρεχαν στο transition και όλα αυτά.

Πρέπει να είμαστε πραγματικά περήφανοι και ικανοποιημένοι απ’ ό,τι κάναμε αυτήν τη χρονιά. Τα δώσαμε όλα στη Euroleague, έχουμε ακόμα έναν τίτλο και χρειάζεται να κάνουμε ό,τι κάνουμε πάντα για να τον πάρουμε.

Μην έχετε κατεβασμένα τα πρόσωπά σας παιδιά, τρία συνεχόμενα Final Four. Δεν ήμασταν τυχεροί σε κάποιες λεπτομέρειες. Δεν ξέρω, δεν ήμασταν αρκετά καλοί για τον τίτλο; Ωστόσο, σε κάθε περίπτωση δώσαμε ό,τι καλύτερο είχαμε. Ψηλά τα κεφάλια. Σηκωθείτε όρθιοι παρακαλώ”.

Η αποθέωση της ΚΑΕ στον “ερυθρόλευκο” κόσμο

Οι φίλοι του Ολυμπιακού βρέθηκαν για ένα ακόμα Final Four στο πλευρό της ομάδας τους, πλημμυρίζοντας το Βερολίνο με αποχρώσεις κόκκινου και άσπρου.

Όπως και στο Βελιγράδι και το Κάουνας, έτσι και στη γερμανική πρωτεύουσα ο κόσμος της ομάδας του Λιμανιού έδωσε βροντερό παρών και η ΚΑΕ τους ευχαρίστησε με το παρακάτω βίντεο.

“Μας σόκαρε το μεγάλο ποσοστό της Ρεάλ”

Λίγο πριν την προπόνηση του Ολυμπιακού ενόψει του “μικρού” τελικού κόντρα στη Φενέρμπαχτσε, ο Έλληνας τεχνικός παραχώρησε δηλώσεις κοινής λήψης στους δημοσιογράφους, τονίζοντας πως πνευματικά η ομάδα του δεν μπήκε καλά και όμως έπρεπε στον ημιτελικό.

“Θέλει πάρα πολύ μελέτη και προσέγγιση και πάρα πολύ συζήτηση, γιατί δεν εκτελέσαμε το πλάνο στην αρχή. Μας σόκαρε το μεγάλο ποσοστό της Ρεάλ στα σουτ, αλλά έπρεπε με κάποιον τρόπο να τα μαρκάρουμε καλύτερα.

Πνευματικά δεν μπήκαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο είχαμε καλύτερη πνευματική προσέγγιση και φάνηκε αυτό γιατί από τους 25 πόντους πήγαμε το παιχνίδι στους οκτώ και είχαμε την ευκαιρία να πάμε και πιο κοντά. Προφανώς, αν ξεκινάγαμε έτσι, θα είχαμε διαφορετική τύχη στο παιχνίδι, μην ξεχνώντας φυσικά ότι η Ρεάλ ήταν πάρα πολύ δυνατή και χθες σε πολύ καλό μομέντουμ.

Ούτε εμείς, ούτε η Ρεάλ έπαιξε παιχνίδι post, με πλάτη. Στην ουσία η Ρεάλ μας χτύπησε πάρα πολύ στο τρανζίσιον και σε τέτοιου είδους καταστάσεις. Είχε σχέση με το πώς επιτεθήκαμε εμείς και τι ευκαιρίες τους δώσαμε να ανοίξουν το παιχνίδι που ήταν και ο βασικός μας στόχος να μη γίνει”.