Η Νταρουσάφακα διπλό ως… συνήθως!

2016-11-04T21:02:05+00:00 2016-11-04T21:53:48+00:00.

04/Nov/16 21:02

Πέρασε από το Κάουνας χάρη σε ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο.

Σαν Λερναία Ύδρα η Νταρουσάφακα πέρασε από το Κάουνας με 83-80 και διατήρησε το απίστευτο αήττητο της μακριά από την Πόλη όπου δεν έχει … νικήσει! Μήπως να μην έπαιζε εντός έδρας άραγε;

Με οκτώ παίκτες πάνω ή γύρω από τους δέκα πόντους και κορυφαίο τον Σκότι Ουίλμπεκιν και τον Αντριέν Μοερμάν, η Νταρουσάφακα γύρισε το παιχνίδι μετά ένα άθλιο πρώτο ημίχρονο, χάρη σε ένα μυθικό τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο πέτυχε 35 πόντους. Άφησε έτσι η Ζαλγκίρις στη μία νίκη και την απογοήτευση αφού θεωρητικά ήταν ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να νικήσει στο Κάουνας.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Από το πρώτο λεπτό η Ζαλγκίρις κυριάρχησε. Ενθαρρυμένη από το πιστό της κοινό, η πρωταθλήτρια Λιθουανίας επιβλήθηκε στο πρώτο ημίχρονο παρότι υπέπεσε σε σωρεία λαθών (13), με τον Λέο Βέστερμαν καλύτερα παίκτη της και πάλι.

Προηγήθηκε με 25-15 στο δεκάλεπτο με εννιά πόντους του Γάλλου, αλλά η Νταρουσάφακα αντέδρασε στο ξεκίνημα του δεύτερου μειώνοντας σε 27-22. Ως εκεί όμως. Η Ζαλγκίρις κυριάρχησε απόλυτα στα ριμπάουντ, 18-8, εκμεταλλεύτηκε τα κακά ποσοστά των Τούρκων και με τον Γιανκούνας να έρχεται κοντά στον Βέστερμαν (8+11 αντίστοιχα) πήγε τη διαφορά στους 11 πόντους (33-22) πριν κλείσει το ημίχρονο με 35-26.

Τα πολλά λάθη, όμως, δεν έκαναν καλό στη Ζαλγκίρις και κάποια στιγμή που η Νταρουσάφακα βρήκε το «χέρι» της, μείωσε σε 42-38 στο 25’, δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Οι Λιθουανοί άρχισαν να χάνουν τον έλεγχο και σύντομα η ευστοχία της φιλοξενούμενης έξω από τα 6.75 μέτρα άλλαξε το προβάδισμα (50-49). Από 3/10, η Νταρουσάφακα έφτασε τα 10/20 (!) και εκεί που έπαιζε ρόλου κομπάρσου, έγινε πρωταγωνίστρια του αγώνα (61-56).

Είναι χαρακτηριστικό πως σε ένα δεκάλεπτο πέτυχε περισσότερες πόντους από ότι στο πρώτο ημίχρονο και όσους η Ζαλγκίρις (35)!!!

Το νταμπλ-νταμπλ (16-10) του Γιανκούνας κράτησε ζωντανή τη Ζαλγκίρις (67-69 στο 35’) και το ίδιο έκανε ξανά ο αριστερόχειρας πάουερ φόργουορντ (70-73), αλλά η Νταρουσάφακα είχε πάρει πια τον αέρα των γηπεδούχων. Ο Ουοναμέικερ με τρίποντο έκανε το 77-70 στο 38’ και παρά τις προσπάθειες της Ζαλγκίρις, η διαφορά δεν έπεσε σε βαθμό ώστε να γίνει απειλητική. Μείωσε πάντως σε 80-83, αλλά με ένα δευτερόλεπτο να απομένει και την κατοχή στους Τούρκους δεν ήταν δυνατό να αλλάξει κάτι…