30 Dec 2016 2016-12-30T22:46:12+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

- 30 Dec 2016

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η Μπάμπεργκ τα έβαζε από παντού απέναντι στην… ανεμική άμυνα της Γαλατασαράι και με 14/23 τρίποντα συνέτριψε 90-75 την τουρκική ομάδα μέσα στο Αμπντί Ιπεκτσί, ολοκληρώνοντας με ιδανικό τρόπο, τόσο τον πρώτο γύρο της Ευρωλίγκα, όσο και την φετινή χρονιά.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι με πλουραλισμό στην επίθεση πέτυχε, έτσι, την τέταρτη νίκη της στα πέντε τελευταία ματς, βελτιώνοντας το φετινό της ρεκόρ σε 6-9, ενώ η Γαλατά υποχώρησε στο 5-10.

Πρωταγωνιστές της αναμέτρησης ήταν τα γκαρντ με τους Κοζέρ (15π., 3/5τριπ.) και Στρέλνιεκς (18π., 5/7τριπ.) να ηγούνται και το Νίκο Ζήση να μην υστερεί, έχοντας 11 πόντους και 3 ριμπ., ενώ πολύ καλοί για ένα ακόμα ματς ήταν κι ο Νικολο Μέλι (10π.) και Τάις 14π. Για τους ηττημένους Ντέι και Τάιους είχαν από 20 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Εξέλιξη αγώνα:
Μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η Μπάμπεργκ κατάφερε να χτίσει ένα προβάδισμα στο σκορ μετατρέποντας το 17-16 σε 19-27, μετά από ένα επιμέρους 2-11 και όπλο της τα τρίποντα. Στρέλνιεκς με 3/4 και Κοζέρ με 2/2 ηγήθηκαν για το φοβερό 7/9 των Γερμανών στο 17΄, χάρις στο οποίο προηγήθηκαν με 36-45, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 38-47.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και «βομβαρδίζοντας» από παντού ξέφυγαν με 45-62 και 52-74 (σ.σ. μεγαλύτερη διαφορά) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, έχοντας σε εκείνο το σημείο 11/17 τρίποντα!

Το ποτάμι… δεν μπορούσε να γυρίσει πίσω και ο τελικός νικητής είχε φανεί, οπότε απλά η τελευταία περίοδο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με το τελικό 75-90 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτών των δυο ομάδων.

Δεκάλεπτα: 19-24, 38-47, 52-74, 75-90
Διαιτητές: Ιερεθουέλο, Κορομηλάς, Χορντόφ