Τρομερή εμφάνιση από την Ζαλγκίρις, ”σκότωσε” την Φενέρ στο σπίτι της!

2017-12-15T05:01:17+00:00 2017-12-15T01:30:20+00:00.

15/Dec/17 05:01

Η Ζαλγκίρις Κάουνας έκανε ένα φανταστικό επιθετικά παιχνίδι, σοκάροντας την Φενέρμπαχτσε στο ”σπίτι” της με 89-90! Απίστευτη εμφάνιση του Κέβιν Πάνγκος, η οποία επισκίασε τον Γιαν Βέσελι, που πήγε να πάρει το ματς μόνος του.

Σε ένα από συναρπαστικότερα παιχνίδια της φετινής Ευρωλίγκας, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήρε ένα τεράστιο ”διπλό” (το τέταρτο της σεζόν) στην πιο ”καυτή” ίσως έδρα της διοργάνωσης και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-5.

Από την άλλη, οι πρωταθλητές γνώρισαν την τέταρτη ήττα τους, όμως οι 8 νίκες τους αποτελούν σημαντική συγκομιδή.

Η εξέλιξη: Τίποτα από το πρώτο δεκάλεπτο δεν μαρτυρούσε την έκβαση του αγώνα. Η Φενέρ μπήκε στο γήπεδο με την γνωστή της δυναμική και ευστοχία και με τον Γιαν Βέσελι να βγάζει μεγάλη ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, πήρε προβάδισμα 8 πόντων (24-16).

Όμως, οι Λιθουανοί έχουν αποδείξει πόσο σκληρή ομάδα είναι και πως δεν παρατούν ποτέ το ματς, ειδικά όταν μιλάμε για μόλις 10 λεπτά δράσης. Με την φροντ λάιν της, Μπράντον Ντέιβις και Άξελ Τουπάν, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν γρήγορα ξανά στο ματς και με επί μέρους 25-18 ”έκλεισαν” το ημίχρονο με μόλις έναν πόντο διαφορά.

Αντέδρασε από μακριά η Φενέρ, είχε τις απαντήσεις η Ζαλγκίρις

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πιο αμφίρροπο -μέχρι εκείνη την στιγμή- και αμφότερες οι ομάδες ήταν ιδιαίτερα παραγωγικές, ανεβάζοντας  ψηλά το σκορ. Ο Βέσελι έπαιξε σε πολύ υψηλούς ρυθμούς στις δύο πλευρές του γηπέδου και πλήγωσε τους αντίπαλους ψηλούς, κερδίζοντας πολλά φάουλ. Αυτό ανάκασε τους Κέβιν Πάνγκος και Παούλιους Γιανκούνας να βγουν μπροστά και να μην αφήσουν τους Τούρκους να ξεφύγουν.

Όλη η ουσία του ματς βρίσκεται στα τελευταία λεπτά, εκεί όπου κάθε κατοχή και κάθε ριμπάουντ ήταν μία πραγματική ”μάχη”. Μέχρι εκείνο το σημείο, πέραν του Τσέχου σέντερ και του Μπραντ Γουοναμέικερ, κανείς άλλος δεν κατάφερε να ξεχωρίσει ιδιαίτερα. Αυτό μέχρι η πρωταθλήτρια Ευρώπης να χρειαστεί κάποια μεγάλα σουτ. Ο Τζέιμς Νάνναλι, σε δύο πανομοιότυπες επιθέσεις, σκόραρε για τρεις και έδωσε βραχύ προβάδισμα, 4 λεπτά πριν το τέλος.

Και ενώ ο Βέσελι έχει πάρει στις πλάτες του την προσπάθεια για νίκη, η φιλοξενούμενη ομάδα είδε τον Πάνγκος, αλλά και τον Αρτούρας Μιλάκνις να ”οργιάζουν” και να σκοράρουν με κάθε δυνατό τρόπο. Η απαντήσεις πλέον ήταν …περισσότερες, ο Κώστας Σλούκας στην κρισιμότερη επίθεση δέχθηκε το κόψιμο από τον Γιανκούνας και ο Μιλάκνις από την γωνία έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, σε μία τρομερή εμφάνιση για την Ζαλγκίρις!

Παίκτης-κλειδί: Η αλήθεια είναι ότι αρκετοί από την νικήτρια ομάδα έκαναν απίστευτη εμφάνιση. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι Τουπάν, Ντέιβις και Πάνγκος πέτυχαν ρεκόρ καριέρας με τους πόντους που πέτυχαν απόψε. Όμως, δικαιωματικά, ο τελευταίος αξίζει τον τίτλο του κορυφαίου.

Με 22 πόντους, (5/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα) και 7 ασίστ, ήταν εκεί όταν τον χρειάστηκε περισσότερο ο ”Σάρας” και παίζοντας σαν ηγέτης, βοήθησε στον μέγιστο βαθμό. Αξίζει να σημειώσουμε πως και οι Γιανκούνας ( 15 πόντοι, 6 ριμπάουντ) αλλά και ο Μιλάκνις με δύο τρίποντα-μαχαιριά στα τελευταία λεπτά, ανήκουν στους διακριθέντες.

Για τους ηττημένους, αν κάποιος πει ότι όλη η Φενέρ ήταν ο Βέσελι, δεν θα υπερέβαλλε και τόσο. Για 34:32 λεπτά, ο Τσέχος ήταν συγκλονιστικός και πέρα από τις απίστευτες φάσεις που πρόσφερε και σήμερα και την αστείρευτη ενέργειά του, έκανε όσα μπορούσε αλλά μέχρι εκεί.

Αποτέλεσμα; 20 πόντοι (5/9 δίποντα, 10/14 βολές), 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, μία εκκωφαντική εμφάνιση που πήγε στα ”σκουπίδια”, ενώ πλέον μιλάμε για τον πρώτο σκόρερ στην ιστορία των Τούρκων, μιας και απόψε ξεπέρασε τους 1.086 πόντους του Εμίρ Πρέλντζιτς!

Όσο για τον Σλούκα, έμεινε στο παρκέ για 26:31 λεπτά και μέτρησε 11 πόντους και 2 ασίστ.

Σημείο-κλειδί: Με το σκορ στο 86-85, ο Γουαναμέικερ κάνει αντιαθλητικό φάουλ στον Γιανκούνας, εκείνος δεν αστόχησε και έκανε το 86-87. Στην επόμενη φάση ο Τουπάν αστοχεί, ο Σλούκας δέχεται την τάπα από τον Γουάιτ και στην αντεπίθεση ο Μιλάκνις έγραψε το 86-90! Το τρίποντο του Έλληνα στην επόμενη φάση απλά καθόρισε το τελικό σκορ.