Μάλαγα: Με τρομερό Νέντοβιτς “λύγισε” την Χίμκι!

2017-12-15T05:41:40+00:00 2017-12-15T05:52:49+00:00.

15/Dec/17 05:41

Με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να πραγματοποιεί μία εξαιρετική εμφάνιση, η Ουνικάχα Μάλαγα κέρδισε με 93-84 την Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα, επιστρέφοντας, έτσι, στις επιτυχίες μετά από 5 σερί ήττες

Μπορεί ο αγώνας να ήταν ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα, όμως στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Xοάν Πλάθα πήραν “φωτιά” στην επίθεση και έχτισαν μια διαφορά “ασφαλείας” που τους επέτρεψε να πανηγυρίσουν τη νίκη απέναντι στους φιλόδοξους Ρώσους.

Πλέον οι Ανδαλουσιάνοι έχουν ρεκόρ 4-8, ενώ η ομάδα του Έλληνα προπονητή “έπεσε” στο 7-5.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ.

Το παιχνίδι

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, με την Χίμκι να έχει σε μεγάλο επιθετικό βράδυ τον Σβεντ -αλλά όχι και δημιουργικό- και την Μάλαγα να “αντέχει” λόγω του Νέντοβιτς. Οι Ρώσοι του Γιώργου Μπαρτζώκα, κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 48-47, αλλά το ματς είχε… δρόμο ακόμα.

Δείτε τα highlights της αναμέτρησης:

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το πήρε η Μάλαγα

Η τρίτη περίοδος δεν είχε διαφορετική εικόνα, αφού το ντέρμπι συνεχιζόταν στο παρκέ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονταν συνεχώς στο προβάδισμα και το μόνο που άλλαξε ήταν, πως οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με 67-66 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Το τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, διέθετε μία ομάδα που είχε πάθος και “σούπερ” επιλογές στην επίθεση και την αντίπαλο της να μην παίζει σωστά στην άμυνα. Ο Νέντοβιτς από την περιφέρεια και οι Βατζίνσκι-Όγκουστιν από το “ζωγραφιστό” έβαλαν μεγάλα καλάθια, ενώ στο πίσω μέρος του παρκέ οι Σβεντ-Γκιλ ήταν μόνοι τους. Ο Ρώσος γκαρντ μπορεί να σταμάτησε στους 28 πόντους αλλά είχε 5/17 τρίποντα (!!) ενώ μοίρασε μόλις 1 ασίστ.

Η καταδικαστική τέταρτη περίοδος έκρινε οριστικά το παιχνίδι υπέρ των γηπεδούχων, με 93-84.

Παίκτης-κλειδί: Κορυφαίος του παρκέ ήταν ο Σέρβος, Νεμάνια Νέντοβιτςμε 21 πόντους, 7 ασίστ και 1 ριμπάουντ, ενώ είχε για συμπαραστάτη του τον εκπληκτικό Όγκουστιν που έκανε double double με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 2 ασίστ.

Που κρίθηκε: Στην τέταρτη περίοδο εκεί όπου η Χίμκι δέχθηκε 26 πόντους, σημείωσε μόλις 18 και “πληγώθηκε” από την κακή αμυντική της συμπεριφορά, δεχόμενη συνολικά 93 πόντους και γνωρίζοντας δίκαια την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 27-26, 47-48, 67-66, 93-84