Διπλό… πλεονεκτήματος για Ρεάλ στο Μιλάνο!

2018-03-13T22:18:53+00:00 2018-03-13T22:18:53+00:00.

13/Mar/18 22:18

Ένα πολύ σημαντικό διπλό πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης στο Μιλάνο με 88-77 και συνεχίζει την προσπάθεια κατάληψης της 4ης θέσης στην κανονική διάρκεια της Ευρωλίγκας.

Από το πρώτο ημίχρονο οι Μαδριλένοι ήταν καλύτεροι και έβαλαν τις… βάσεις για την νίκη, παρά τις “φιλότιμες” προσπάθειες της Μιλάνο για την ανατροπή.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον η Ρεάλ έχει 16-10 ρεκόρ και έχει εδραιωθεί στην 4η θέση, ενώ οι Ιταλοί έχουν 9 νίκες και 17 ήττες.

Το παιχνίδι

Καλύτερη η Ρεάλ, πολύ ανταγωνιστική η Αρμάνι

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Ρεάλ Μαδρίτης και προηγήθηκε από νωρίς με 12-2 (στο 3′), με τον Κάρολ να έχει ήδη 6 πόντους (2/3 τρίποντα). Οι Ιταλοί βελτιώθηκαν και με μικρό σερί 8-4 μείωσαν σε 16-10 (στο 7′), ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με 25-17, έπειτα από buzzer beater τρίποντο του Καμπάτσο!

Άνετο και δίκαιο μαδριλένικο προβάδισμα

Στο δεύτερο δεκάλεπτο στο Μιλάνο, οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει στο σκορ (33-30 στο 14′), όμως η “βασίλισσα” έβρισκε τις λύσεις στην επίθεση και διατηρούσε το προβάδισμα, παρότι δεν έπαιζε τόσο καλά στην άμυνα. Με τρία όμως τρίποντα των Ρούντι-Κλάρκσον και Τόμπκινς η Ρεάλ μεγάλωσε ξανά την διαφορά στο +12 (42-30 στο 16′). Το ισπανικό προβάδισμα παρέμενε διψήφιο (47-34 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 49-36.

“Αγκαλιά” με την νίκη η Ρεάλ!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού ξεκίνησε με, την Ρεάλ να κάνει επιμέρους σκορ 7-4 και να προηγείται με 56-40 (στο 23′) και πλέον ήταν πολύ κοντά στην νίκη, παρότι υπήρχε πολύς χρόνος στο ματς. Η διαφορά έφτασε και στο +18 (60-42 στο 26′) για την Ρεά και οι Ισπανοί “κλείδωσαν” την νίκη από νωρίς. Το σκορ στο 28ο λεπτό ήταν 65-48 και η τρίτη περίοδος έληξε με 68-54.

“Καθάρισε” στο τέλος η… βασίλισσα!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο στο 33ο λεπτό είχαν προβάδισμα με 73-57 και είχαν κλειδώσει ένα πολύ σημαντικό διπλό. Η διαφορά 5′ περίπου λεπτά πριν το φινάλε “άγγιξε” και τους 20 πόντους (80-60) και όλα πλέον είχαν κριθεί. Οι Ιταλοί με ένα 8-0 σερί μείωσαν σε 80-68 (στο 36′) και έδωσαν κάποιο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Στα τελευταία 2′ λεπτά της αναμέτρησης όλα είχαν κριθεί με την Ρεάλ στο +11 (85-74) και το τελικό 88-77 υπέρ των Μαδριλένων ήταν απόλυτα δίκαιο!

Παίκτης-κλειδί: Ο Φακούντο Καμπάτσο ήταν ο κορυφαίος της Ρεάλ, κάνοντας double double με 14 πόντους, 11 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ από κοντά σε απόδοση ήταν ο Αγιόν με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Κάρολ με 12 πόντους. Επίσης ο Ράντολφ με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 μπλοκ βοήθησε την ομάδα του.

Που κρίθηκε: Στην εξαιρετική επιθετική λειτουργία της Ρεάλ Μαδρίτης σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, αλλά και στο πολύ καλό της πρώτο ημίχρονο όπου και έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 36-49, 54-68, 77-88